Evropskou logiku u ruských lídrů nehledejte, říká estonský ministr Kiik

„Na styl přemýšlení ruských politiků se Evropa nemůže dívat stejným způsobem jako u evropských lídrů,“ říká v rozhovoru pro INFO.CZ estonský ministr zdravotnictví a práce Tanel Kiik. „Doufali jsme, že zabráníme napadení Ukrajiny diplomacií a ekonomickými vztahy, ale ukázalo se, že na Rusko to neplatí,“ dodává. 

„Když se Rusko na konci února rozhodlo zaútočit na Ukrajinu, byl to šok nejen pro běžné Estonce, ale i pro početnou ruskou minoritu, která v Estonsku žije,“ říká v rozhovoru pro INFO.CZ Tanel Kiik, jeden z nejmladších evropských vrcholových politiků, který ve svých 33 letech aktuálně působí na pozici ministra zdravotnictví a práce Estonska.

Rozhodně přitom nemluví o minoritě velikostně srovnatelné třeba s tou, která žije v Česku. V Estonsku se totiž nachází přes 300 tisíc etnických Rusů, asi čtvrtina populace, což v současném kontextu představuje potenciální zdroj konfliktů. 

„Ano, částečně to k polarizaci vede. Starší generace etnických Rusů, která po dekády naslouchá ruským sdělovacím prostředkům a propagandě, je pochopitelně vyhraněnější a není pro ně jednoduché změnit způsob uvažování. Nicméně ani tato skupina nepodporuje válku proti Ukrajině, spíše se jejich pohled liší v tom, že za válku může NATO a obecně Západ. Není to pro nás jednoduchá situace, ale pracujeme na tom, aby změnili svůj způsob uvažování.“

Zbytek textu je pro předplatitele
dále se dočtete:
  • Jakým způsobem Estonci předcházejí problémům s početnou ruskou menšinou v zemi?
  • Jak se Estonsko dívá na míru pomoci, kterou evropské státy poskytují Ukrajině?
  • Kdo v Evropě brzdí zásadní kroky vůči Rusku?
  • A vidí ministr Kiik šanci na obnovu diplomatických vztahů s Ruskem?
sinfin.digital