HBO uvádí Patriot´s Day. Dokument o teroristickém útoku na bostonský maraton

Iveta Mazáčová

21. 11. 2016 • 16:09

Film popisuje události kolem bombových útoků na bostonském maratonu v roce 2013, zejména z pohledu policisty Tommyho Saunderse, kterého ztvárnil Mark Wahlberg. Snímek je natočený podle amerického bestselleru a nechybí v něm ani baseballová hvězda David Ortiz.

15. dubna 2013 vybuchlo v americkém Bostonu několik podomácku vyrobených náloží, přímo u cílové pásky maratonu. Tři lidé zemřeli, stovky dalších se zranily. V tu chvíli začal hon na atentátníky, celé město se uzavřelo.

Policejní seržant Tommy Saunders byl jedním z těch, kteří intenzivně pátrali po pachatelích. Po třech dnech se jim bratry Džochara a Tamerlana Carnajevovi  podařilo najít.

Boston Marathon

Džochar a Tamerlan Carnajevové

Při bombovém útoku na mezinárodním maratonu v Bostonu zemřeli tři lidé. V okolí cíle maratonu explodovaly dvě amatérky vyrobené bomby. Pachateli byli dva čečenští bratři Džochar a Tamerlan Carnajevové, strarší z bratrů Tamerlan zemřel několik dní po útoku při přestřelce s policií. Džocharovi se podařilo na pár dní uniknout, minulý rok byl jednomyslně odsouzen k trestu smrti. V létě se za něj postavil vůdce teroristické organizace Al-Káida Ajmán Zavahrí, vyhrožoval Spojeným státům, že pokud bude na Carnajevovi vykonán trest smrti, mají se obávat vážných důsledků. V současnosti je vězněn v kalifornském městě Florence. Zdroj: ČTK

SDÍLET