Irma USA zdevastuje, čas k evakuaci vypršel. Trojice hurikánů je bezprecedentní hrozbou

lup

Karibik a Mexický záliv i jihovýchod USA se potýkají s bezprecedentní situací, kdy miliony lidí ohrožují hned tři silné hurikány. Nejsledovanější Irma postupuje na Floridu a americké úřady nově mluví o „devastujícím“ živlu. V závěsu se pohybuje hurikán José, který se Irmě začíná intenzitou rovnat a žene se v její trajektorii na právě zničené ostrovy. Třetí bouře, hurikán Katja, vyvolává obavy u východního pobřeží Mexika. Experti podobné ohrožení prakticky nepamatují.

Floridu od úderu živlu dělí poslední desítky hodin. Neví se kam přijde, naopak jisté je, že bude ničivý. Američtí meteorologové varovali, že dnešek je posledním dnem, kdy je evakuace bezpečná. Zástupy Američanů spěšně skupují zásoby a v nekonečných frontách opouštějí nebezpečné oblasti.

EXKLUZIVNĚ: Liglass měl 800 milionů zaplatit už v srpnu. Peníze nepřišly a šéf firmy mlčí

Pokud někdo pochyboval, že hurikán skutečně bude ničivý, vyvedl ho z omylu Brock Long, ředitel Federální agentury pro krizové situace. Podle něj Irma „zdevastuje“ buď Floridu, nebo některý ze sousedních států.

Bez elektřiny podle něj budou někteří lidé na Floridě přinejmenším několik dní. Nouzový přístřešek bude podle odhadu potřebovat více než 100 000 lidí. Úřady mají podle Longa připraveny tisíce zaměstnanců a miliony litrů pitné vody a kilogramů jídla, které by měly pomoci lidem postiženým hurikánem bezprostředně po jeho přechodu přes USA.

Katastrofický odhad analytiků uvádí, že Irma může být nejničivějším hurikánem v historii a jen v USA může způsobit škody za 100 miliard dolarů.

Nejcitelněji zatím řádění živlů pociťují ostrovy v Karibiku. Irma za sebou zanechala zkázu, přes dvě desítky mrtvých a zničené domy. Statisíce lidí jsou bez proudu a karibský ostrov Svatý Martin hlásí případy rabování. Lidé si kradou televize i jídlo a pitnou vodu. Irma sice slábne, ale zůstává mimořádně nebezpečnou.

Záhadná nehoda v Jateční jako účtování mafiánů? Mrtvý podnikatel posílal miliony do čistírny peněz

Zatímco Bahamy živlu aktuálně čelí, lidé na Haiti a v Dominikánské republice si můžou oddychnout. Hurikán je nakonec zasáhl jen okrajově. O poznání dramatičtější může být situace na ostrovech Barbuda a Antigua, které Irmu pocítily jako první a kde silný vítr téměř srovnal se zemí velkou část obydlí. V závěsu se zformoval další hurikán José. Už zesílil na druhý nejvyšší stupeň, takže se první bouři prakticky vyrovná.

Americké Národní středisko pro hurikány označilo Josého za extrémně nebezpečnou bouři. Destrukci by měl na ostrovech započít v nejbližších hodinách.

Novinářka pracovala mezi nejhůř placenými: Už na nic nemají sílu, nemůžou si skoro ani nakoupit

Kromě hurikánu Irma, kterému nyní čelí Kuba a Bahamské ostrovy, a hurikánu José, se v oblasti vyskytuje ještě třetí hurikán. Katja, která se zformovala nad Mexickým zálivem, zatím dosáhla pouze druhého z pěti stupňů, dál ale sílí.

3653022:article:true:true:true

Experti se ale víc obávají faktu toho, jak je Katja „pomalá“. Signalizuje to podle nich, že ji můžou doprovázet velmi vydatné srážky, které už postižené oblasti nemusejí zvládat.

Přítomnost tří silných hurikánů v oblasti je podle meteorologů relativně vzácná. Naposledy byla k vidění v roce 2010, píše The Independent, podle kterého je aktuální situace teprve šestá taková v historických záznamech. Co je ale zcela ojedinělé, je fakt, že všechny tři hurikány zároveň ohrožují pevninu. Irma a Katja bezprostředně, José ke břehům zřejmě dorazí.

„Vypadá to, jako by ostrov někdo přejel obří sekačkou na trávu." Svědectví z hurikánu Irma

„Nic takového jsem v novodobých tabulkách nenašel,“ uvádí k tomu Eric Blake z Národního střediska pro hurikány. V porovnání s rokem 2010 je podle něj současná situace mnohem víc nebezpečná. „Julia nebyla ani náznakem u pevniny, Irma napáchá stokrát větší škody než Igor a Karl dohromady,“ konfrontuje Eric aktuální počasí se situací před sedmi lety.

„Výskyt několika hurikánů není neznámý, existuje pro něj meteorologický termín Fudživarův efekt, kdy cyklóny rotují jedna kolem druhé,“ cituje The Independent své zdroje.

Web mapuje „Milošův účet“. Takto zaznamenal převahu jeho odpůrců

SDÍLET
sinfin.digital