Islámský stát má stále velký počet věrných, varuje Europol. Propagandu teď šíří hlavně na darknetu

ČTK, raz

Teroristická organizace Islámský stát (IS) ztrácí pozice v terénu v důsledku intenzivních bojů v Iráku a v Sýrii, ale zachovává si "pevný základ" věrných příznivců na internetu. Upozornil na to dnes Evropský policejní úřad (Europol).

Podle něj islamistické skupiny také používají malé platformy a onlinová fóra k šíření teroristické propagandy po "systematických opatřeních", která přijímají poskytovatelé internetu proti nim na širších sociálních sítích. Relativní pokles intenzity "oficiální“ propagandy IS v posledních měsících kompenzuje větší aktivita příznivců této organizace na internetu.

„To ukazuje, že Islámský stát si zachovává pevný základ věrných příznivců ve virtuálním internetovém prostředí," uvedl Europol po dvoudenním pracovním jednání bezpečnostních odborníků z Bosny a Hercegoviny, České republiky, Estonska a Maďarska. Rozhovory se věnovaly zejména onlinovému obsahu od islamistických skupin.

3483238:article:true:true:true

Blokování extremistického obsahu na velkých sociálních sítích nutí sympatizanty IS využívat okrajovějších kanálů, případně takzvaného darknetu, což je anonymní sféra internetu umožňující zanechávat v jeho prostoru jen minimum stop.

SDÍLET
sinfin.digital