Islámský stát nařídil v Sýrii povinný džihád, místní ze strachu prchají pryč po tisících

ČTK, raz

Radikální organizace Islámský stát (IS), která ovládá téměř celou východní syrskou provincii Dajr az-Zaur, vyhlásila pro muže povinnou účast ve svaté válce. Podle agentury AFP jim dala týden na to, aby se zapsali v náborových kancelářích a vstoupili do oddílů IS. Syřané z Dajr az-Zauru proto začali prchat po tisících.

Mnozí skončili v táboře pro uprchlíky v sousední provincii Hasaká na severovýchodě Sýrie. Pro asi 7100 běženců je k dispozici 400 stanů označených logem Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky. Je mezi nimi sice vidět ženy i děti, ale hlavními obyvateli jsou mladíci.

Nejlepší je pátek, to nás Francouzi občas propašují. Reportáž z italské čekárny pro uprchlíky

„IS nám řekl, že účast na džihádu (svaté válce) teď bude povinná. Většina mladých to ale odmítla, takže nás tisíce uprchly," řekl jeden z nich Mahmúd Alí, který utekl z vesnice u provinčního střediska Dajr az-Zauru.

3483238:article:true:true:true

Informaci potvrdila také exilová organizace syrských ochránců lidských práv (SOHR). Při svátečních modlitbách v pátek IS nechal rozhlásit, že dává týden na to, aby se muži přišli zapsat do náborových kanceláří. Osmadvacetiletý Muhammad Saláh, který je mezi uprchlíky, řekl, že radikálové začali dělat domovní prohlídky a odváděli muže násilím. Ty, kteří se vzpouzeli, zatkli. Další z uprchlíků řekl, že radikálové nováčkům poskytli měsíční výcvik a pak je poslali do boje. IS provincii Dajr az-Zaur obsadil v roce 2014.

Mnoha lidem se nepodařilo uprchnout a zůstali na území radikálů. Třiadvacetiletý uprchlík Ahamd Ábid řekl, že jeho patnáctičlenná rodina musela za možnost odejít zaplatit a stálo ji to dva miliony syrských liber (86.000 Kč).

IS přišel o své postavení v Iráku a ztrácí pozice také v Sýrii. Po vytlačení z provincie Halab bojuje o udržení v Rakce a ztrácí postavení také v Homsu. Rusko, které je spojencem syrské vlády, se domnívá, že se IS mobilizuje, aby udržel Dajr az-Zaur. Teprve prohra IS v této provincii bude podle Moskvy skutečnou porážkou IS.

Tajná jednotka IS cvičí džihádisty na atentáty v Evropě. Na svědomí má Paříž i Brusel

V provinciích Rakka a Hasaká je množství táborů pro uprchlíky a Mezinárodní výbor Červeného kříže (MVČK) tento týden konstatoval, že ve 40 z nich lidé žijí v „hrozných podmínkách". „Ty stany jsou doslova v poušti, denně lidi ohrožují hadi a štíři. Děti si hrají v toxických odpadcích, myjí se v nakažen vodě, kterou i pijí," sdělila mluvčí MVČK Ingy Sedkyová. Přesto si osmadvacetiletý Ibráhím Chálid nestěžuje. „Zachránili jsme si životy; ti, kteří zůstali, se pryč dostanou stěží," řekl.

SDÍLET
sinfin.digital