Jestli se vám po očkování proti covidu udělalo špatně, možná za to vůbec nemůže vakcína

Čím více se člověk bojí následků očkování, tím více vedlejších účinků se u něj může projevit. I takový závěr vyplývá ze závěrů rozsáhlé studie, zveřejněné mimo jiné v časopise německé lékařské komory „Deutsches Ärzteblatt“. Vědci totiž potvrdili, že významné vedlejší účinky očkování proti covidu-19 hlásí i velké procento lidí, kteří místo skutečné očkovací látky dostali jen neúčinné placebo.

Výsledky jsou založeny na údajích od přibližně 45 000 účastníků z 12 randomizovaných, placebem kontrolovaných studií a byly poprvé publikovány tento týden v časopise Americké lékařské asociace JAMA. Podobně jako se to děje v jiných případech, vědci zjišťovali nejen reakci lidí na účinnou dávku ve vakcíně, ale také to, jak reagují, pokud místo účinné látky dostanou bez svého vědomí jen falešné placebo.

Rozbor dat od desetitisíců účastníků přitom jednoznačně prokázal, že to, co člověk od vakcíny očekává, může mít poměrně velký vliv na to, jak se po její aplikaci cítí. Po první dávce se u 35,2 % z 22 578 příjemců placeba objevily systémové nežádoucí reakce na léky. Nejčastěji (19,3 % u první a 16,7 % u druhé) to byly ohlášené bolesti hlavy a únava, další lidé hlásili například bolest v místě vpichu či otok.

Zbytek textu je pro předplatitele
dále se dočtete:
  • Jaký efekt hraje ve vedlejších příznacích po očkování proti covidu psychika?
  • A jak se vztahují závěry studie na antivaxery?
sinfin.digital