Jihoafrická republika objevila novou variantu koronaviru, teď na to doplácí. Podle WHO není omikron radno podceňovat

Jihoafrická republika se v souvislosti s novou mutací koronaviru cítí neprávem „trestána“ za to, že její lékaři a vědci odvedli vynikající práci. Podle tamních expertů i politiků objev nové mutace neznamená, že by světu zatím hrozilo výrazně větší nebezpečí než ze strany dosud známých mutací. A k cestovním omezením, ke kterým vůči Jihoafrické republice přistoupila řada západních zemí, tak údajně není důvod.

Pro dobrotu na žebrotu. Tak by se s velkou nadsázkou dal nazvat jihoafrický postoj k panice, která zachvátila svět po objevu nové varianty koronaviru zvané omikron. „Vynikající věda by měla být chválena, nikoli trestána,“ stojí v prohlášení zveřejněném o víkendu ministerstvem mezinárodních vztahů Jihoafrické republiky.

Ministerstvo poukázalo především na to, že to byli jihoafričtí vědci, kteří sekvenovali a identifikovali novou variantu koronaviru. Jejich „prvenství“ ale údajně neznamená, že by nová varianta měla původ právě na jihu Afriky. „Také jsme zaznamenali, že nové varianty byly objeveny v jiných zemích. Žádný z těchto případů neměl souvislost s JAR,“ uvedlo ministerstvo.

Jihoafrická republika tak už zahájila jednání se zeměmi, které se právě kvůli objevu nové mutace rozhodly omezit cestování do JAR. Podle jihoafrické vlády i místních hygieniků není důvod k tomu, aby právě jih Afriky byl tvrdě postižen novými protikoronavirovými opatřeními ze strany jiných zemí. Podobný názor má ředitelka pobočky Světové zdravotnické organizace pro Afriku Matshidiso Moetiová.

„Nyní, když se varianta omikron objevuje v několika částech světa, je aplikace cestovních omezení proti africkým zemím útokem na mezinárodní solidaritu,“ uvedla Moetiová. Cestovní omezení by mohla podle ní pomoci mírně zpomalit šíření covidu-19, ale pro postižené státy jsou také velkou zátěží s ekonomickými dopady.

Jihoafrická i zahraniční média referují o tom, že zákaz cestování do Jihoafrické republiky, který různé země vyhlásily tento týden, znamená pro tamní ekonomiku katastrofu. A to mimo jiné kvůli tomu, že se země začala naopak připravovat na uvolnění cestovního ruchu.

Zbytek textu je pro předplatitele
dále se dočtete:
  • Proč podle jihoafrických odborníků není důvod k panice?
  • Jak vypadá situace s virem v JAR?
  • A jak se k nové variantě covidu-19 postavila WHO?
sinfin.digital