Jižní Korea kvůli KLDR odpálila vlastní střely. Tokio Kimovi slibuje „náležitou odpověď“

ČTK, lup

Jižní Korea poblíž hranic s KLDR odpálila dvě balistické střely v reakci na nejnovější raketový test Pchjongjangu. Podle jihokorejského ministerstva obrany jedna z jihokorejských raket spolehlivě zasáhla cíl v Japonském moři, druhá spadla do vody v počáteční fázi letu. Informovala o tom jihokorejské tisková agentura Jonhap.

KLDR časně ráno místního času (kolem čtvrteční půlnoci SELČ) odpálila raketu z pchjongjangské čtvrti Sunan na severu severokorejské metropole. Raketa letěla východním směrem, přeletěla japonský ostrov Hokkaidó a dopadla do Tichého oceánu.

Vznikne nová vrstva lidí, muslimští migranti se budou bouřit a nepůjdou uplatit, říká Ondřej Neff

Podle agentury Jonhap odpálila jihokorejská armáda rakety vlastní výroby několik minut po vypuštění severokorejské střely. Simulovaný protiútok nařídil jihokorejský prezident Mun Če-in.

Úřad jihokorejského prezidenta podle agentury Reuters okamžitě svolal schůzi Národní bezpečnostní rady, bezpečnostní radu spěšně svolalo i Japonsko. Tamní vláda vydala prohlášení, že nemá informace o tom, že by nějaká část rakety dopadla na japonské území. Po konzultaci s USA a Jižní Koreou prý Tokio na severokorejský krok "náležitě odpoví".

3645101:article:true:true:true

Severokorejská raketa celkem uletěla 3700 kilometrů a pohybovala se v maximální výšce 770 kilometrů nad zemí. Mohla by tak například zasáhnout americký ostrov Guam, který se nachází asi tři a půl tisíce kilometrů jihovýchodně od Severní Koreje a který Kim Čong-un opakovaně označil za zamýšlený cíl svých střel.

Tisíce Číňanů jezdí pozorovat chudé Severokorejce jako do zoo. „Chtějí uspokojit zvědavost,“ říká průvodce

Leteckou dopravu podle japonské vlády střela nenarušila, na severu Japonska se ale zastavilo několik vlaků. Obyvatelé severovýchodu Japonska byli vyzváni, aby se ukryli. Vzdálit se měli od čehokoli, co připomíná část rakety, uvedla televize NHK.

Poprvé severokorejská raketa přeletěla japonské území v roce 1998, podruhé v roce 2009, potřetí v prosinci 2012, počtvrté v únoru 2016, popáté na konci letošního srpna a pošesté dnes.

SDÍLET
sinfin.digital