Katastrofa Gazpromu? Ne. Firma šokovala nevyplacením dividend, věc má mnohem širší souvislosti


KOMENTÁŘ KARLA SVOBODY | Včerejší rozhodnutí akcionářů Gazpromu nevyplatit dividendy způsobilo doslova šok na trzích. Akcie Gazpromu se propadly o 30 procent během jediného dne. Ohlasy přitom ve světle dalších, nepříliš pozitivních čísel k ruské ekonomice, sahaly od „katastrofy pro Gazprom“ až k důkazům o pádu ruské ekonomiky atd. Situace je ale daleko prozaičtější. Složitost vzniká spíše v tom, co nezaznělo, popřípadě nevzbudilo takovou pozornost.

Stalo se zhruba to, že představenstvo Gazpromu v čele s Dmitrijem Zubkovem, představitelem Vladimira Putina pro jednání se zeměmi exportujícími zemní plyn, před několika dny navrhl rekordní dividendu ve výši zhruba 52 rublů. To při ceně akcie nějakých 290 rublů mohlo přinést luxusní výnos. Akcie státní společnosti zaznamenaly nárůst způsobený právě nákupy s vidinou snadného zisku. 

Vzhledem k tomu, že je Gazprom většinově státem vlastněná a kontrolovaná společnost řízená vůči Vladimiru Putinovi extrémně loajálním Alexejem Millerem, nedal se čekat žádný problém. O to větší šok následně nastal, když akcionáři, tedy opět stát, dividendu neschválili. V tiskové zprávě pak stálo, že akcionáři namísto toho zvolili ponechat prostředky na investiční program včetně plynofikace (Rusko je plynofikované z cca 70 %), připravit se na zimu a také na mimořádnou daňovou zátěž. 

Zatímco první část, tedy plynofikace, je už zahrnutá v ceně akcií (jedná se o drahý program, který bude pro Gazprom ztrátový), třetí část, tedy zvýšená daň, připomněla i u nás zvažovanou daň sektorovou. Skutečně, paralelně s tím se v Dumě projednávalo zvýšení daně na těžbu nerostných surovin, která prakticky dodatečné příjmy ze zvýšených cen odčerpá. Stát si prostě peníze vezme tak, aniž by se musel dělit s dalšími akcionáři. Jediné, co se nezměnilo, bylo zvýšení mezd pro management společnosti.

sinfin.digital