Kim odpálí raketu, která může zasáhnout USA, varuje ruský poslanec. V KLDR mu ukázali výpočty

ČTK, lup

06. 10. 2017 • 21:11

Severní Korea v nejbližší době vyzkouší balistickou raketu s dlouhým doletem, která by mohla zasáhnout západní pobřeží Spojených států. Řekl to dnes podle agentury Ria Novosti poslanec ruské Státní dumy a člen výboru pro mezinárodní vztahy Anton Morozov. Politik tento týden společně s dalšími členy ruské delegace navštívil Pchjongjang.

„Připravují se k dalšímu testování rakety s dlouhým doletem. Ukazovali nám dokonce výpočty, z nichž podle jejich názoru vyplývá, že (raketa) může zasáhnout západní pobřeží Spojených států,“ řekl Morozov.

Pchjongjang v polovině září testoval balistickou raketu, která urazila 3700 kilometrů a dopadla do Tichého oceánu. Podle některých odborníků tím severokorejská armáda dala najevo, že je schopná zasáhnout americký tichomořský ostrov Guam, který se nachází asi 3400 kilometrů od KLDR.

3506523:article:true:true:true

Napětí mezi KLDR a USa je v posledních měsících mimořádně vypjaté. Kromě opakovaných testů severokorejského arzenálu k tomu přispívá i vyhrocená rétorika lídrů obou států. Ti si průběžně vyměňují hrozby a nadávky, v pozadí ovšem stále pracuje diplomacie, jak nedávno potvrdil i šéf Pentagonu James Mattis.

Diplomaticky se v KLDr angažuje i Česko, jak před několika dny uvedla agentura Reuters. Sedm členských států EU - Česká republika, Švédsko, Polsko, Rumunsko a Bulharsko, stejně jako Británie a Německo - uspořádalo během září nejméně dvě formální schůzky se severokorejskými činiteli, informovala agentura s odvoláním na tři nejmenované unijní diplomaty. Jednání ovšem ničeho nedosáhla.

SDÍLET

Nejnovější podcasty

PODCASTY

Všechny originální pořady INFO.CZ ve vašich sluchátkách