Klíčová dohoda ohledně Severního Irska otevírá cestu k opětovnému sblížení EU a Británie

Sedm let po referendu, jež vedlo k odchodu Velké Británie z EU, učinily obě strany významný krok k normalizaci vztahů a k ukončení letité nevraživosti. Premiér Rishi Sunak se dohodl s předsedkyní Evropské komise Ursulou von der Leyenovou na nové verzi „severoirského protokolu“, která by mohla uspokojit většinu britských i severoirských zákonodárců a otevřít tak novou, pozitivnější etapu ve vztazích mezi Británií a Evropskou unií.

Oba politikové se sešli v pondělí ve Windsoru, aby ohlásili průlomový text, jehož obsah byl do té doby pečlivě tajen. Sunak ho pak jel zatepla do Westminsteru vysvětlit poslancům britské Dolní sněmovny, zatímco místopředseda komise Maroš Šefčovič informoval v Bruselu velvyslance 27 členských států. Události dodal lesku také fakt, že ve zmíněném Windsoru přijal šéfku Evropské komise novopečený anglický král Karel III; z vysokých zahraničních politiků se jí této cti dostalo jako první.

Král Karel III. a Ursula von der Leyen během setkání na hradě Windsor

Severoirský protokol byl jablkem sváru mezi EU a Británií vlastně od okamžiku, kdy vstoupil v platnost v lednu 2021. Ještě více však jitřil vztahy uvnitř Spojeného království – severoirská unionistická (probritská) strana DUP kvůli jeho existenci blokuje od loňského května sestavení vlády v této britské provincii. Vadilo jí především, že protokol vlastně vytváří hranici mezi Británií a Severním Irskem pro pohyb zboží, čímž škodí zájmům severoirských podnikatelů a podřizuje je de facto evropskému právu. EU trvala dlouho na tom, že je třeba kontrolovat pohyb zboží na zmíněném území kvůli otevřené hranici mezi Severním Irskem a Irskou republikou, která je součástí EU, a tudíž jejího jednotného vnitřního trhu.

sinfin.digital