Lockdown pro neočkované je jen začátek. Uzávěra v Rakousku hrozí i očkovaným, experti navrhují motivační prémii

Ačkoliv Rakousko zavedlo od začátku týdne světově unikátní „lockdown pro neočkované“, omezení volného pohybu se zřejmě dotkne i očkovaných. Rapidní nárůst nových infekcí se totiž nedaří zastavit. Někteří odborníci proto vedle restrikcí navrhují i takzvanou očkovací prémii. Každý, kdo podstoupí celý proces očkování proti covidu, by měl dostat až 1000 eur.

Rakousko přešlo v souvislosti s covidem-19 na světově ojedinělý experiment s omezením pohybu pouze pro neočkované. Od tohoto týdne mohou neočkovaní jen do práce, na nákup nejnutnějších životních potřeb nebo na krátkou procházku, při níž se nesetkají s dalšími lidmi. Jinak je jim všude vstup zapovězen.

Praktický zákaz vycházení (se zmíněnými výjimkami) se týká takřka 2 milionů Rakušanů, kteří se dosud odmítali (nebo nemohli) očkovat. Výjimku mají děti do 15 let. Ty mohou i nadále chodit do školy i za zábavou, pokud se prokáží negativním PCR testem. Podobně jsou na tom lidé po první dávce vakcíny.

Už první den platnosti lockdownu pro neočkované ale vyvolal další pochybnosti o smyslu tohoto opatření. Mnozí odborníci totiž nevěří, že by se právě tímto způsobem podařilo zastavit rapidní nárůst počtu nových infekcí, kterých jen za pondělí přibylo 12 000. To je výrazně víc než před rokem, kdy v Rakousku platil lockdown úplně pro všechny. A je tedy velmi diskutabilní, zda když se nyní „uzavře“ čtvrtina národa, zatímco zbytek zůstane „na svobodě“, bude výsledek lepší.

Podle řady odborníků napříč vědeckým spektrem Rakousku stejně nezbude nic jiného než vyhlásit znovu totální uzávěru pro všechny obyvatele. Jinak zemi hrozí katastrofa. Jednotky intenzivní péče jsou už dnes přetížené, umírá až 40 lidí denně.

Velmi emotivním prohlášením šokovala v tomto směru diváky v panelové diskusi televize ORF rakouská viroložka Dorothee von Laerová. Vzhledem k novým okolnostem totiž parafrázovala dřívější pravidlo 3G pro volný pohyb osob, definované slovy „geimpft, genesen, getestet“ (očkovaný, uzdravený nebo testovaný).

„Za šest měsíců tady budeme mít nové pravidlo 3G: očkovaný, uzdravený nebo zemřelý (geimpft, geimpft, gestrorben),“ uvedla von Laerová, která je profesorkou na Lékařské univerzitě v Innsbrucku. Podle viroložky existují pouze tyto tři možnosti budoucího rozdělení rakouské společnosti, nic jiného. „Samozřejmě ale chcete, aby byl podíl očkovaných vyšší než u druhé skupiny,“ dodala von Laerová.

Zbytek textu je pro předplatitele
dále se dočtete:
  • Které z rakouských politických stran podněcují odpor proti očkování?
  • Hrozí Rakousku celostátní lockdown?
  • A jakou pozitivní motivaci pro očkované navrhují experti?
sinfin.digital