Malorusko je špatný vtip. Kreml se jen snaží rozvířit vody, tvrdí ukrajinisté

Eliška Kubátová

18. 07. 2017 • 19:00

Zatímco včera se Ukrajina objevovala ve světových médiích v souvislosti se třetím výročím sestřelení malajsijského letu MH17, dnes se pozornost bleskově stočila jinam. Doněčtí separatisté z ničeho nic svévolně vyhlásili stát Malorusko, k němuž přičlenili rovnou 19 z celkem 24 ukrajinských regionů. Území tak pokrývá téměř celou rozlohu Ukrajiny od Lvova na západě země po východní Donbas. Podlé šéfa doněckých radikálů má jít o nástupce státu Ukrajina, jejíž název se „zdiskreditoval“. Podle odborníků takový krok nikdo nemůže brát vážně a šanci na životaschopnost rozhodně nemá. Příznačné je, že se na něm neshodnou ani jednotlivé separatistické skupiny, jejichž pokusy mít vlastní stát nejsou mezinárodně uznávané.

„Říct, že Ukrajina nadále nebude Ukrajinou, protože se tento název podle separatistů zdiskreditoval a chtějí místo ní založit Malorusko, což je ostatně historický název pro ukrajinské území – to spíš vypadá úsměvně a anekdoticky,“ řekl pro INFO.CZ ukrajinista a komentátor Českého rozhlasu Libor Dvořák, podle kterého vyhlášení Maloruska na drtivé většině ukrajinského území nikdo nemůže brát vážně.

„Co mě na věci zaráží je, že sám Alexandr Zacharčenko (vůdce doněckých povstalců - pozn. redakce) řekl, že je ten projekt zatím na tři roky. To vypadá, jako by on sám nepočítal s tím, že by to bylo něco, čemu by se dal věštit další, nedej bože delší život,“ dodává Dvořák.

Podle „ústavního aktu“, kterým separatisté Malorusko vyhlásili, má krok zastavit občanskou válku a nahradit „zdiskreditovaný“ název Ukrajina. Po dobu tří let má podle šéfa doněckých radikálů Zacharčenka platit výjimečný stav, kdy bude zakázána činnost politických stran.

Za absurdní dnešní krok proruských separatistů považuje i odborník na Ukrajinu z Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) David Svoboda. „Jde o další ze směšných piruet ozbrojeného uskupení, které dnes ovládá východní část Ukrajiny, a v žádném případě v tom nemůžeme vidět žádný krok nějakého dějinotvorného významu,“ řekl pro INFO.CZ.

Snaží se Moskva odlákat pozornost od MH17?

Přestože se k vyhlášení Maloruska Kreml zatím nijak nevyjádřil, oba ukrajinisté poukazují na to, že impuls ke vzniku nového „státu“ vede právě sem. „Jakkoliv mohou být separatisté přirovnáváni k neřízeným střelám, ve skutečnosti to je tak, že bez rozhodnutí Moskvy se na těch separatistických území nestane vůbec nic,“ říká Dvořák.

Podobně to vidí i odborník z ÚSTR, podle kterého jde o další pokus Moskvy, jak rozvířit vody. „Máme-li se bavit o těch nejvyšších kruzích Ruské federace, jde o další manévr, jak situaci trochu osvěžit a připomenout světu, že je Ukrajina nestabilním státem, protože o znemožnění Ukrajiny jde Rusku především,“ říká Svoboda s tím, že není nic, co by Zacharčenko udělal nebo řekl, bez toho, aby o tom v Moskvě dopředu nevěděli. To ukazuje i fakt, že o vyhlášení Maloruska informovala ruská agentura TASS.

3413513:article:true:true:true

Zatímco včera se oči světa upíraly na Ukrajinu kvůli tříletému výročí sestřelení letu MH17 s téměř třemi stovkami lidí na palubě, dnes pozornost odlákalo vyhlášení Maloruska a právě to mohlo být podle Dvořáka ruským cílem.

„Připouštím, že je to spekulace, ale není podle mě vyloučeno, že po té včerejší nepříjemnosti se třetím výročím sestřelení malajsijského boeingu potřebují, aby se v souvislosti s východní Ukrajinou mluvilo o něčem jiném. Tak si někdo vymyslel tento senzacechtivý projekt, připomínající spíš špatný vtip, protože tahle taktika vypouštění mlžných clon je v ruské politické praxi naprosto běžná a celý ten dnešní humbuk, který vyvolal Alexandr Zacharčenko, mi přijde jako něco podobného,“ tvrdí komentátor Českého rozhlasu.

Luhansk ví, že je plán nesmysl

Nadšení proruských radikálů z Doněcké oblasti však nesdílí povstalci z Luhansku, kteří se odmítli na vyhlášení Maloruska jakýmkoliv způsobem podílet a označili ho za pochybný krok. „Podobné spory mezi oběma pseudorepublikami vznikaly i dřív. V Luhanské oblasti je navíc dost kozáků, kteří neradi podléhají komukoliv, takže na tom není nic divného. Druhé vysvětlení pak je, že jsou si luhanští předáci vědomi, že je ten projekt od samého počátku nesmyslný,“ tvrdí Dvořák.

Podobné vysvětlení má i ukrajinista a historik z ÚSTR, podle kterého panuje „dramatická nejednota“ mezi oběma republikami dlouhou dobu. „My víme, že v Luhanské republice probíhají i vnitřní a klanově zájmové boje a v tomto případě bych řekl, že se ten konflikt přenesl – zatím tedy verbálně – na celoseparatistickou rovinu,“ domnívá se Svoboda.

3359791:article:true:true:true

Konflikt na východě země trápí Ukrajinu už třetí rok. V roce 2014 zahájili proruští radikálové za vydatné podpory z Moskvy povstání proti Kyjevu odděleně v Luhanské a Doněcké oblasti, kde také vyhlásili své „lidové republiky“. Navzdory snahám o urovnání konfliktu, zde boje probíhají dodnes.

Ukrajinská vláda je bezradná a není v jejích silách zajistit si na východě země pořádek. Přesto na dnešní vyhlášení Maloruska reagovala slibem, že obnoví kontrolu nad celým svým územím. „Ukrajina obnoví svou svrchovanost nad Donbasem i Krymem,“ napsal na twitteru mluvčí ukrajinského prezidenta Petra Porošenka Svjatoslav Ceholko. Zda a za jak dlouho se Kyjevu podaří dostat zemi kompletně pod kontrolu, se podle Svobody nedá odhadovat. Je ale vůbec o co stát?

„Pro Rusko by bylo jednoho dne výhodné složit zbraně a Ukrajině tato území milosrdně odevzdat, protože si každý snadno domyslí, co to jednou pro Kyjev bude obnášet. Tady se umělou, násilnou a brutální formou vytvořil útvar, jehož populace je masírována a vychovávána v nepřátelském duchu ke zbytku Ukrajiny a v momentě, kdy Ukrajina tato území získá zpět, by mohlo dojít ke spojení dvou celků, které se od sebe stále vzdalují,“ říká odborník z ÚSTR. Kyjev by si tak příliš neoddychl a měl by hlavně plné ruce práce.

„Ta oblast bude potřebovat intenzivní investice do infrastruktury a sociálního odvětví. Říkám to v nadsázce, ale podle mého je pro Ukrajinu tento stav při všech těch drastických okolnostech a ztrátách na životech pořád ještě v něčem výhodný, protože toto komplikované území nemusí dnes nést na svých bedrech,“ uzavírá Svoboda. 

SDÍLET