Merkelová, Zelení nebo nikdo. Mladí Berlíňané stále váhají, koho v německých volbách podpořit

Lucie Bednárová

Německá kancléřka Angela Merkelová je pro řadu nejmladších Němců jasnou volbou mezi politiky, kteří se ve víkendových parlamentních volbách utkají o jejich hlasy. Jejich generace v podstatě nikoho jiného v čele vlády nezná, a oni proto sázejí na jistotu. Nic však není černobílé. V Berlíně se spíše než na obdivovatele Merkelové narazí na mladé lidi, kteří svým hlasem podpoří Zelené, nebo k volbám vůbec nepůjdou. Nemá to smysl, říkají. Čtěte reportáž INFO.CZ z berlínských ulic jen několik dní před tím, než se po celé Spolkové republice otevřou volební místnosti.

„V mém okolí jsou dva typy mladých lidí. Jedni budou volit Merkelovou, protože už tu je dlouhou dobu, a oni si neumí představit, že by tu vládl někdo jiný. Druhá skupina ale Merkelovou volit nechce, ale zároveň váhá, protože má pocit, že nikdo jiný nemá šanci uspět,“ zamýšlí se nad volebním chováním své generace mladá novinářka Judith, která na domluvenou schůzku s INFO.CZ dorazila na kole po dni stráveném v redakci.

Neobvykle vysokou popularitu stávající kancléřky Angely Merkelové, která se v letošních volbách pokusí již počtvrté obhájit mandát, potvrzují i nedávno zveřejněné průzkumy. Probíhaly mezi mladými lidmi pod 18 let a vyšlo z nich, že Merkelovou by v této skupině podpořilo 28 % oslovených lidí. Ve srovnání s průzkumy mezi starší generací je to přibližně o 10 procentních bodů méně. Druhé místo mezi nezletilými obsadili sociální demokraté (necelých 20 %) a třetí příčka patří Zeleným (necelých 17 %).

Babiš je pro mě nevinný, možná jsem ho zradil, říká europoslanec za ANO Telička

Zjistit přesné výsledky mezi prvovoliči a mladými lidmi do třiceti let je ale obtížné. „O úmyslech voličů dle různých věkových kategorií máme poměrně málo dat, protože podobné průzkumy jsou velmi náročné, a tedy i nákladné,“ vysvětluje Jakub Eberle z Ústavu mezinárodních vztahů v Praze. Nepochybuje ale o tom, že by si takové šetření nedělaly samy politické strany. Nejspolehlivějším zdrojem proto zůstávají především záznamy volebního chování v minulosti. Z nich lze vypozorovat hned několik trendů.

„Angela Merkelová je skutečně mezi mladými lidmi poměrně populární, ale to naopak neplatí o její vlastní straně, respektive koalici CDU/CSU, která by v této kategorii dostala menší procento, než je její celkový výsledek. Nejsilněji boduje naopak u voličů nad 60 let,“ vysvětluje Eberle.

Ani Merkelová, ani Schulz. Berlíňany zajímají uprchlíci a jejich deportace

U mladých lidí výrazně nadprůměrná čísla trvale získávají Zelení a různé další alternativní strany, například Piráti. „Obecně ale platí, že čím nižší věková kategorie, tím menší volební účast. Mladší voliči jsou nerozhodní a často do poslední chvíli nevědí, jestli k volbám vůbec půjdou,“ dodává s tím, že na rozdíl od mladých voličů v Česku nebo na Slovensku u těch v Německu výrazně nebodují nacionalistické strany – například Alternativa pro Německo (AfD), která má velkou šanci se poprvé v historii dostat do německého Spolkového sněmu. 

„Jít volit nemá ani letos smysl,“ potvrzuje asi pětadvacetiletý mladík, který zrovna vychází ze studentského centra v hlavní budově Humboldtovy univerzity v centru Berlína. Tvrdí, že ho politika nezajímá právě proto, že má pocit, že ji nemůže nijak ovlivnit. „Politici jsou všichni stejní, stejně se nepovede nic změnit,“ mává rukou a odchází. O další diskusi nemá zájem.

V centru úspěchu AfD. Německou krajní pravici pohání strach z uprchlíků i frustrace ze sjednocení

Podobně to vidí i osmnáctiletá Hannah, která na berlínské univerzitě studuje, ale v hlavním městě se nenarodila. Pochází z malého města v bývalém východním Německu kousek od hranic s Českou republikou. „Politika mne nebaví a nezajímám se o ni,“ odpovídá na dotaz. I přesto se ale k volebním urnám chystá. „Budu volit podle toho, co volí mí rodiče. Ti jsou dlouholetými voliči sociálních demokratů, takže i já podpořím SPD,“ vysvětluje.

Již zmiňovaná novinářka Judith si myslí, že podobně by se mohli rozhodnout i další zástupci mladé generace. Lídr sociálních demokratů Martin Schulz by mohl představovat vhodnou alternativu k současné kancléřce. „Pro levicově orientované mladé lidi by mohl být dobrou volbou, ale je tu jeden problém,“ pokračuje nad kávou hnědovláska. Schulz se na začátku letošního roku vzdal politické kariéry v Evropském parlamentu, který několik let z pozice jeho předsedy řídil. „Nemá zkušenosti s německou vnitřní politikou a řada mladých lidí si jeho stranu SPD spojuje s vládou Merkelové,“ dodává mladá novinářka. Němečtí sociální demokraté vládnou spolu s konzervativci ve velké koalici.

S Liglassem jsme udělali chybu, přiznává kyrgyzský premiér. Potvrdil, že smlouva končí

Mladí lidé, s nimiž INFO.CZ mluvilo v Berlíně, se navíc shodují v přesvědčení, že žádná z politických stran, které kandidují ve volbách, nijak zvlášť necílí právě na mladou generaci. „O mladých lidech ve volebních kampaních nepadlo skoro ani slovo, přitom je tu řada věcí, které nás trápí, a politici by se jim měli věnovat,“ svěřuje se před branami univerzity již končící studentka ekonomie Lara. Jedním z témat, které v kampani postrádala, je reforma penzijního systému.

„V Německu je hodně důchodců, ale také přibývá mladých lidí, kteří ale nemohou najít práci nebo nejsou dostatečně zaplaceni. To bude do budoucna představovat velkou komplikaci,“ vysvětluje. Vzhledem k tomu, že pochází z Frankfurtu a v Berlíně nyní žije, rozhodla se splnit svou voličskou povinnost poštou. „Už mám odvoleno, ale neprozradím, komu jsem svůj hlas dala,“ uvedla.

Mezi další témata, která mladí lidé nejčastěji vyzdvihovali v rozhovorech s INFO.CZ jako důležitá, patřila spravedlnost, bezpečnost, zaměstnanost, ale také rovnost, udržitelnost rozvoje nebo EU.

SDÍLET
sinfin.digital