„Modlím se, aby byla mrtvá," říká zoufalá dcera o matce v mexických troskách

Info.cz, adk

Zemětřesení o síle 7,1 stupně, které zasáhlo Mexiko, si vyžádalo více než 200 obětí. O přesném počtu mrtvých panují nejasnosti, je však možné, že ještě poroste. Stále totiž pokračují záchranné práce. V troskách desítek zřícených budov v mexické metropoli a jejím okolí pátrají po přeživších i stovky dobrovolníků.

„Spadla přímo před našima očima. Lidé se kolem ní seběhli, ale od té doby, co tu stojíme, jsme neviděli nikoho, kdo by z budovy vycházel,“ popisuje Casandra Hidalgová pro deník Guardian pád sedmipatrového obytného domu naproti kavárně, kde pracuje.

Čech unesený v Libyi je možná po smrti. Tajné služby mají zprávy, že islamisté rukojmí zabili

Zemětřesení v Mexičanech vyvolalo vzpomínky na 32 let starou katastrofu. V roce 1985 byly otřesy ještě silnější a zemřely při nich více než tři tisíce osob. Účinky tehdy umocnilo, že většina lidí byla brzy ráno ještě doma. Tentokrát jich značná část stačila v odpoledních hodinách vyběhnout ze svých pracovišť.

 

Někteří ale to štěstí neměli. Ve zříceném obytném bloku na Amsterdam Avenue v jedné z nejprestižnějších čtvrtí Mexico City La Condesa je ještě mnoho osob uvězněných pod sutinami. Nikdo netuší, kolik lidí bylo uvnitř, když zemětřesení udeřilo.

 

Monica Saavderová však ví, že mezi nimi byla její 87letá maminka. „Modlím se, aby byla mrtvá, že není někde v pasti pod tím naživu,“ říká Saavderová, která uklidňuje i známého její matky. Ten přežil, protože odešel z domu kvůli nějakým pochůzkám ještě před otřesy.

Jako první začala na místě pomáhat skupina dělníků, která pracovala o několik bloků vedle. Ručně se snažili odklízet suť, dokud nepřijeli sousedé s lopatami a dalším nářadím. Během pár hodin byly na místě stovky lidí.

Pro dobrovolníky bylo složité utišit okolí, aby lépe slyšeli případné volání uvězněných osob. „Je to chaos. Lidé chtějí pomoci, ale měla by tu být civilní ochrana, která by převzala zodpovědnost. Je to nebezpečné pro všechny,“ stěžuje si Israel Belmonte, pracovník ministerstva školství, který je členem brigády pro zdraví a bezpečnost.

3675676:article:true:true:true

Policie se do záchranných prací příliš nezapojuje. „Nestůjete tu tak, každý potřebuje pomoci. Proč nic neděláte?“ pokřikoval na policisty jeden z frustrovaných mužů.

Naopak stovky dobrovolníků se snaží být záchranářům k ruce i nadále. Odklízejí sutiny, spadlé stropy a kovové sloupy. Proudí k nim sice zásoby vody a léků, čeho ale mají málo, je nářadí. „Potřebujeme baterie, pochodně, přikrývky, další megafon,“ dodává jeden z nich, zatímco část dalších už se přesouvá k jiným budovám, kde je potřeba zasáhnout.

SDÍLET
sinfin.digital