Muslim, který odsuzuje terorismus. Kdo je černošský model z Lidlu?

Fotka černošského modela v reklamních letácích supermarketu Lidl se u řady českých konzumentů nesetkala s přílišným pochopením. Bouřlivá diskuze plná nenávistných a místy i rasistických komentářů se donesla i do Německa ke čtyřiadvacetiletému muslimskému mladíkovi, který na ní zareagoval na svém instagramovém účtu. „Miluji Česko,“ vzkazuje.

„Děkuju vám za vaši lásku. České pivo je lepší než to z Německa. Nepřestávejte se usmívat,“ připsal model ke statusu, kterým dal najevo, že na Českou republiku kvůli nenávistným komentářům nezanevřel.

Thank you for the love ❤️ #czechbeerisbetterthenfromgermany #keepsmiling

Fotka zveřejněná uživatelem Alpha Dia 🇸🇳🇩🇪 (@alpha_dia_),Led 6, 2017 v 9:49 PST

Když ale poprvé slyšel o reakcích na svoji fotku v reklamních letácích Lidlu, byl v šoku. „Když se tolik Čechů bojí ‚vymizení bílé rasy‘, budou to tak vidět i někteří lidé z Německa a obyvatelé v jiných zemích. Toho se bojím,“ uvedl Alpha Dia v rozhovoru pro německý deník Frankfurter Allgemeine.

V rozhovoru také říká, že je to poprvé, co se během svého profesního života setkal s podobnou reakcí. V běžném životě se mu to ale už stalo. „Ve vlaku na mě lidé v posledních letech stále častěji házejí nepříjemné pohledy nebo musím poslouchat hloupé komentáře,“ posteskl si čtyřiadvacetiletý mladík z Hamburku, který do Německa přišel v roce 1992 ze Senegalu.

Čechy pobouřil černoch v reklamě na Lidl. Fungují tu spíše slovanské typy, říká expert

Jako model se živí zhruba dva roky. Pro kariéru ve světě modelingu si ho vyhlédl lovec talentů v prosinci 2014 v jednom baru, kde zrovna Dia pracoval. V současné době patří do stáje německé modelingové agentury Modelwerk, kterou reprezentoval na přehlídkových molech zvučných jmen módního světa, jako je Prada, Dolce & Gabbana či Roberto Cavalli.

V jednom z dřívějších rozhovorů prozradil, že se chce stát top modelem. Pokud by mu to nevyšlo, alternativou by pro něj byla kariéra v inženýrství. Zatím to vypadá, že se vydá spíše první cestou, probít se na přehlídková mola jako černošský model ale není úplně jednoduché.

Pro Frankfurter Allgemeine si postěžoval, že jako model žijící v Německu má více práce třeba v Paříži či Miláně než v zemi, ve které žije. „Myslím, že některé firmy se chtějí chránit před takovou lavinou nenávistných komentářů, proto raději vybírají jen bílé modely. Čím je člověk tmavší, tím těžší to má,“ myslí si Alpha Dia. V Senegalu si ale myslí opak. „Mají za to, že vydělávám tisíce euro a tak mě žádají o iPhony a jiné luxusní předměty,“ odhalil model před dvěma roky.

Barva pleti není to jediné, kvůli čemu mu hrozí nadávky. V souvislosti s přílivem uprchlíků z muslimských zemí do Evropy a teroristickými útoky páchanými islámskými radikály, může být mnohým trnem v oku i jeho víra. Alpha Dia je totiž muslim.

Sám přitom teror vedle diskriminace, válek a hladu nesnáší. Po posledním teroristickém útoku v Berlíně, při kterém tuniský radikál Anis Amri najel ukradeným kamionem do davu lidí na vánočním trhu a zabil dvanáct lidí, včetně Češky Nadi Čižmár, na svém instagramovém účtu vyvěsil fotku, na níž se zdviženými prsty do vé hlásí k míru. „Moje jméno je Alpha Dia, jsem muslim a nenávidím teror,“ připsal k tomu.

My name is alpha dia, I m muslim and i hate #terror. #loveandpeace #berlin

Fotka zveřejněná uživatelem Alpha Dia 🇸🇳🇩🇪 (@alpha_dia_),Pro 20, 2016 v 1:46 PST

SDÍLET
sinfin.digital