Muž budoucnosti: Stane se floridský guvernér Ron DeSantis příštím prezidentem USA?

Zda se tak stane již na podzim 2024, respektive v lednu 2025, anebo někdy později, či zda k tomu vůbec dojde, je v tuto chvíli obtížné říci. Pokud ale v listopadu letošního roku obhájí svůj stávající post, bude to po mém soudu pravděpodobné. O čem že to mluvím? O tom, že floridský guvernér Ron DeSantis, o kterém jsem se již v různých souvislostech zmiňoval v mnoha textech, vyhraje v prezidentských volbách a bude se stěhovat do Bílého domu. Ponecháme-li totiž stranou sice vitálního, ale již šestasedmdesátiletého Donalda Trumpa, je dnes DeSantis zřejmě nejrespektovanějším republikánským politikem v zemi a do značné míry záleží jen na něm, zda dosud „příkladnou“ kariéru dovede k cíli nejvyššímu.

Příkladný životopis a počátky v politice

Málokdy jsou život a kariéra některého (nejen) amerického politika tak „ukázkové“ až „čítankové“ a pro Spojené státy a pro rodinné ságy o „americkém snu“ tak příznačné, jako je tomu v případě DeSantise. Posuďte ostatně sami. „Ron“, celým jménem Ronald Dion DeSantis, přišel na svět v září 1978 ve floridském Jacksonvillu; jeho praprarodiče se ale ještě oba narodili v Itálii a do Ameriky přesídlili v nultých (pradědeček), respektive v desátých (prababička) letech minulého století, v časech, kdy kulminovala „velká migrace“ do „Nového světa“.

On sám už je Američanem se vším všudy, jako mimořádně nadaný kluk vystudoval nejprve prestižní Yale University (během studií si přivydělával v mnoha různých profesích, což náležitě vylepšuje jeho životopis) a poté získal titul doktora práv na Harvardu, díky čemuž se mu otevřela cesta mezi politickou a společenskou elitu země.

Již během harvardských studií se DeSantis navíc nechal zapsat do armády, konkrétně do amerického námořnictva. V roce 2005 absolvoval Naval Justice School, o rok později získal důstojnickou hodnost, sloužil na americké základně v kubánském Guantanamu (vzpomenete-li si na film „Pár správných chlapů“ režiséra Roba Reinera z roku 1992, můžete si DeSantise snadno představit jako mladého vojenského právníka podobného tomu, jehož skvěle zahrál Tom Cruise), v Iráku i na ministerstvu spravedlnosti, přičemž získal řadu vyznamenání a ocenění, to všechno bez jediné poskvrny či bez jediného náznaku, že by se dopustil něčeho ne snad nepatřičného, nýbrž třeba jen maličko nevhodného.

Další postup byl zcela logický: V roce 2012 vyhrál DeSantis volby v šestém floridském obvodu a stal se členem Sněmovny reprezentantů Kongresu USA, kterýžto post znovu získal i v letech 2014 a 2016. O tom, že kariéru buduje velmi prozíravě, svědčí příběh z roku 2016, kdy floridský senátor Marco Rubio ohlásil, že nebude obhajovat své křeslo a místo toho se pokusí v primárkách nominovat do prezidentských voleb. DeSantis se proto rozhodl, že se o „uvolněný post“ bude ucházet sám, avšak poté, co Rubio z primárek nečekaně brzy vypadl a navzdory předchozímu prohlášení vstoupil do boje o Senát, se zase stáhl a raději obhájil „jen“ křeslo ve Sněmovně reprezentantů.

Zbytek textu je pro předplatitele
dále se dočtete:
  • Jaké DeSantisovy kroky rezonovaly v celé Americe?
  • Čím rozzuřil progresivisty?
  • A jakou má šanci v prezidentských volbách 2024?
sinfin.digital