Na Dachsteinu se letos lyžovat nebude. V ohrožení je ale lyžařská sezóna i jinde

Je to malý krůček pro Rakousko, ale možná velká hrozba pro sjezdové lyžování jako celek. I tak by se dalo možná parafrázovat rozhodnutí rakouských úřadů neotevřít letos sjezdovky na Dachsteinském ledovci. Dachstein totiž představuje doslova kultovní místo nejen pro rakouské, ale i pro české a další lyžaře. Konec lyžování na Dachsteinu tak podle odborníků možná předznamenává velké problémy v celém sektoru zimního cestovní ruchu.

Daschtein sice nepředstavuje sám o sobě žádné mamutí lyžařské středisko, právě naopak, vyhledávaný byl ale dosud proto, že na něm bylo možné lyžovat už od konce září, tedy v době, kdy jsou níže položené lyžařské areály ještě zavřené. Vrchol Dachsteinu (Hohe Dachstein) leží ve výšce 2995 metrů nad mořem. Tání Dachsteinského ledovce a další přírodní podmínky však vedly místní provozovatele k tomu, že letos lyžování předem zrušili.

„Chybí nám do pěti metrů sněhu. Museli bychom posunout podpěry vleků také minimálně o pět metrů a uzavřít trhliny na svazích,“ řekl tento týden deníku Kleine Zeitung Georg Bliem, generální ředitel společnosti Planai-Hochwurzen-Bahnen, která je zodpovědná za provoz lanovek na ledovci Dachstein. Podle Bliema není za takových podmínek lyžování na Dachsteinu možné, a to nejen na podzim, ale ani v zimě. Lyžaři se budou muset bez lyžování obejít celou sezónu.

Nejde totiž jen o množství zimního sněhu, ale zejména o ledovec. Podpěry lanovek a vleků jsou speciálním způsobem ukotvené přímo v ledovci a dokáží vzájemným propojením vyrovnávat i mírný pohyb ledu. S tím je ale konec. Přestavba a hlubší ukotvení podpěr by byly příliš náročné, navíc nikdo nemá jistotu, že by se celá operace nemusela s dalším oteplením příští rok opakovat.

Zbytek textu je pro předplatitele
dále se dočtete:
  • Jak bude na Dachsteinu probíhat zimní sezóna?
  • Blíží se konec sjezdového lyžování?
  • A jsou na tom ski areály v Česku?
sinfin.digital