Nabídka, kterou nepůjde odmítnout. Brusel láká Česko do eurozóny

Lucie Bednárová

Evropská komise má plán, jak přesvědčit země, které se zavázaly přijmout společnou měnu euro, ale dosud to neudělaly, aby už déle neváhaly. Podrobnosti Komise představí příští týden a podle slov komisaře pro euro Francouze Pierra Moscoviciho půjde o „nabídku, kterou nebude možné odmítnout“. K zemím, které se bude Evropská komise snažit nalákat, patří i Česká republika.

„Pokusíme se představit rámec, který bude dostatečně atraktivní. Jak se říká ve filmech, bude to nabídka, kterou nepůjde odmítnout,“ řekl včera novinářům evropský komisař zodpovědný za euro Pierre Moscovici.

Jasnější detaily toho, jak to bude chtít Evropská komise provést, budou podle jeho slov zveřejněny příští týden. Tehdy chce Brusel vyložit karty na stůl a vysvětlit svou představu o tom, jak by v budoucnosti měla fungovat eurozóna.

Reportáž: Sen uprchlíků odsouzený k nezdaru. Albánci bivakují na ulici Lille i s dětmi

Ta má v současné době 19 členů. Ostatní členské země EU se k přijetí eura zavázaly v momentě svého vstupu do EU, avšak neurčily si přesný termín, do kterého to musí stihnout. Brusel tak nemá žádné „páky“, jak je k tomu přimět. Výjimku z přijetí společné měny má pouze Spojené království a Dánsko a zvláštní pravidla platí i pro Švédsko.

K zemím, které dosud euro nezavedly, patří Bulharsko, Chorvatsko, Maďarsko, Polsko, Rumunsko a Česká republika.

Jak ukazují výsledky posledních průzkumů (např. Eurobarometr), euro se v Evropě momentálně netěší velké oblibě. V Polsku se proti jeho zavedení staví téměř 60 % lidí a vysokou podporu nemá ani v dalších zmíněných zemích. V České republice přijetí eura podporuje podle tuzemských průzkumů kolem 17 % lidí (CVVM, 2016).

O zavedení eura bude muset rozhodnout příští vláda, tvrdí premiér Sobotka

Otázka vstupu země do eurozóny v poslední době ožila zejména v souvislosti s francouzskými prezidentskými volbami. Nově zvolený francouzský prezident Emmanuel Macron se totiž netají ambiciózními plány na posilování integrace v rámci eurozóny, která může přispět k ještě většímu prohloubení tzv. vícerychlostní Evropy. O svých představách už jednal i s německou kancléřkou Angelou Merkelovou a chystá se na schůzku s dalšími vysoce postavenými evropskými politiky.

Český premiér Bohuslav Sobotka proto nedávno uvedl, že Česká republika by si měla co nejdříve stanovit termín přijetí eura. Sobotka dříve zastával názor, že by Česko termín nemělo určovat, dokud nezlepší stav veřejných financí a nezvýší životní úroveň v zemi ve vztahu k vyspělým státům EU.

SDÍLET
sinfin.digital