Nechte jádro v provozu, píší Němcům desítky vědců z celého světa

Zhruba padesátka vědců a odborníků z celého světa poslala otevřený dopis německé vládě s žádostí, aby upustila od plánovaného konce jaderné energetiky. Podle signatářů dopisu současná situace na energetickém trhu napovídá, že bez jádra nebude možné dosáhnout snížení emisí na potřebnou úroveň. Dopis požadující přehodnocení plánu na „vypnutí“ reaktorů kromě fyziků a techniků podepsali i někteří ekologové a ekonomové. Německo se chystá uzavřít poslední jadernou elektrárnu nejpozději do konce příští roku.

O tom, že nelze dosáhnou výrazného snížení emisí bez jaderných elektráren, se opakovaně mluví po celé Evropě. Jasným signálem je, že se polemika na toto téma objevila už i v rakouských médiích, což by bylo ještě nedávno vzhledem k výrazně „protijaderným“ náladám v Rakousku takřka nemyslitelné.

Když se tento týden v rakouském deníku Die Presse objevil komentář s názvem „Svět se bez jaderné energie zatím neobejde – bohužel“, mohlo to možná některým rakouským čtenářům způsobit mírný šok. Na něco podobného nebyli celé roky zvyklí. Rakouská média se dosud jednoznačně držela teze, že „nebezpečnou“ jadernou energetiku je třeba zastavit, nejlépe okamžitě.

Jenže tak jednoduché, jak už přiznávají i někteří rakouští komentátoři, to zřejmě nebude. A důkazem je již zmiňovaný dopis německé vládě. V něm padesátka odborníků zdůvodňuje, proč by Němci měli ještě přehodnotit své rozhodnutí zastavit všechny své jaderné elektrárny. Titulek dopisu, citovaného mnoha německými médii, doslova zní: „Vážené Německo, ponechte prosím jaderné elektrárny v síti“.

Odborníci varují, že pokud Němci podle plánu odstaví letos možná hned čtyři z posledních šesti svých „jaderek“ a příští rok i dvě zbývající, nesplní svůj klimatický cíl snížit do roku 2030 emise skleníkových plynů o 65 % oproti roku 1990. „Odchod z jaderné energie jen dále zvýší emise uhlíku. Tomu se musí zabránit,“ píše se v dopise, jehož obsah i český překlad najdete na konci tohoto textu.

Dopis podepsali nejen vědci, technici a fyzici, ale také ekonomové a někteří novináři, včetně bývalého šéfredaktora německého deníku Die Zeit Thea Sommera. Všichni jsou přesvědčeni, že odstavením „jádra“ si Německo jako nejsilnější evropská ekonomika zadělává na velký problém.

Zbytek textu je pro předplatitele
sinfin.digital