Nejistota v Německu paralyzovala EU. Na řešení čeká brexit i migrace, další volby situaci zhorší

Eliška Kubátová

20. 11. 2017 • 18:50

Povolební rozhovory o nové německé vládě v noci na dnešek zkrachovaly, nad budoucím vedením země tak stále visí otazníky. Nejistota, kterou odstartoval výsledek zářijového hlasování, však dopadá nejen na samotné Německo, ale i celou Evropskou unii. Brusel má totiž plné ruce práce s odchodem Velké Británie, řešením migrace nebo například plánovanou reformou eurozóny – ve všech těchto tématech se už delší dobu čeká na silný hlas nové německé vlády vzešlé ze zářijových voleb, ta ale stále nepřichází. Pokud tak dojde na vypsání předčasných voleb, které se po dnešním krachu jeví jako nejpravděpodobnější scénář, projednávání klíčových otázek o budoucnosti unie zůstane na další měsíce na mrtvém bodě.

„Myslím, že to jen prodlouží čekání na německou aktivitu, protože se předpokládalo, že Angela Merkelová spolu s (francouzským prezidentem – pozn. redakce) Emmanuelem Macronem začátkem roku předstoupí s nějakým reformním programem Evropské unie, který by byl jistě kompromisem mezi Macronovou pozicí a německým zdrženlivějším postojem k reformě eurozóny, ale to se teď odsouvá. To je ten největší problém – ztrácí se čas a odkládá se nějaké řešení,“ řekl pro INFO.CZ odborník na německou zahraniční politiku z Ústavu mezinárodních vztahů Vladimír Handl.

Podobně to vidí i analytik Výzkumného centra Asociace pro mezinárodní otázky a odborník na Evropskou unii Kryštof Kruliš, podle kterého povolební krize v Německu znamená především prodloužení stávajícího období, kdy kvůli volbám jednání o klíčových unijních otázkách vázne. „Vědělo se, že v roce 2017 přijde série voleb – od Nizozemí, Francie, Rakouska, voleb u nás a hlavně tedy v Německu – a čekalo se, že Německo tento kruh uzavře, Evropa bude mít převolené lídry a budou se moct řešit zásadní otázky v unii,“ popsal pro INFO.CZ dřívější nadějné vyhlídky, které se ale kvůli krachu jednání v Německu zatím nenaplnily.

Obrazně řečeno tak evropským politikům leží na stole sada otázek k řešení, ať už jde o migraci a reformu azylového systému, brexit a s ním spojené podmínky odchodu Velké Británie z EU, budoucí směřování unie v obchodní oblasti nebo reforma eurozóny. Tu navrhuje francouzský prezident Macron, který pro země platících eurem počítá například s vytvořením společného rozpočtu a postu ministra financí. Krach čtyřtýdenního vyjednávání mezi konzervativní unií CDU/CSU, Zelenými a svobodnými demokraty (FDP) tuto paralýzu však jen prodlouží.

3682461:article:true:true:true

„Pokud ten další scénář bude znamenat předčasné volby, posune se období, kdy bude Evropa konečně schopná, zas o několik měsíců dál a ještě s otazníkem, protože nevíme, jak ty volby dopadnou. Je to škoda, protože pokud by byl jasný hlas z Německa, řada věcí by se dala začít řešit,“ řekl redakci Kruliš.

Oblastí, která by mohla být nejasnou vládou v Německu ovlivněna nejvíc, je odchod Velké Británie z EU. Rozhovory o brexitu přitom váznou už dnes – v říjnu se na tom  shodlo 27 zbylých členských zemí, v pátek pak na nedostatečný pokrok při vyjednávání upozornil šéf Evropské komise Jean-Claude Juncker. Největšími kameny úrazu jsou přitom otázky spojené s budoucí podobou irských hranic a s finančním vyrovnáním Velké Británie vůči EU. Situaci by navíc mohl zkomplikovat právě povolební krach v Německu.

„Řekl bych, že jednání o brexitu je na tom dost závislé, protože nikdo nebude chtít o ničem rozhodnout, aniž by věděl, jaký je zájem a postoj Německa. V Británii ta jednání na vnitřní politické scéně mají nějakou dynamiku a probíhají tam spory ohledně toho nejtvrdšího brexitu, ale dokud se nebude vědět, zda by Německo třeba bylo ochotné dotlačit Evropu k nějakému kompromisu, se to podle mě nerozlouskne a všechno to bude plout v čase dál,“ řekl redakci Kruliš.

Kýve se židle i pod Merkelovou?

Jak podotýká server Politico.eu, EU už dnes čelí vážným krizím, jako je právě brexit, a politická nestabilita v největší zemi EU by mohla jen stěží přijít v horší okamžik. Katastrofické scénáře však podle europoslance Pavla Teličky nejsou na pořadu dne, jednání o německé koalici se totiž sesypala dnes v noci a stále je brzy na závěry o budoucím vývoji. „Kdyby došlo na předčasné volby a zejména pokud by šla Angela Merkelová stranou, znamenalo by to zásah, ale nemluvil bych ale o nestabilitě. Německo je natolik silným státem, že by v rámci EU spíše došlo ke zpomalení některých záměrů,“ řekl pro INFO.CZ Telička.

K dlouhodobé krizi německého vedení v rámci EU po předčasných volbách nedojde ani podle Handla. „Německá vláda bude a agenda se bude spravovat dál, ale ta reforma, která potřebuje opravdu silnou německou vládu, ta bude muset počkat,“ dodává odborník na německou politiku.

Že se Německo v příštích měsících dočká nové vlády, je samozřejmou jistotou, tu ale nemá samotná německá kancléřka a šéfka strany CDU Angela Merkelová. Jak naznačují někteří pozorovatelé, Merkelová by totiž v předčasných volbách už znovu kandidovat nemusela. V čele země přitom stojí už od roku 2005, kdy usedla do křesla německé kancléřky poprvé, a v rámci EU je právě ona hlavní tváří při řešení krizových situací, jako byla v minulosti krize v Řecku nebo na Ukrajině.

„Velká výhoda je, když ten státník prošel už několika volebními obdobími – v případě Angely Merkelové je to už 12 let – a ve srovnání s ostatními lídry, kteří jsou oproti ní nováčkové, je ona ta nejstabilnější hráčka, která si prošla nejrůznějšími jednáními,“ říká Kruliš s tím, že pokud by Merkelová z čela Německa odešla, byla by to pro unii velká změna. Na evropských summitech totiž často zastínila i předsedu Evropské rady Donalda Tuska a je otázka, zda by dokázal místo po Merkelové zaplnit.

Navzdory domněnkám některých pozorovatelů, že se pod německou kancléřkou kýve židle, však Merkelová v čele země podle Handla zůstane – ve straně totiž nemá vhodného nástupce.

„Momentálně si neumím představit nikoho, kdo by jí nahradil. Samozřejmě je to pro ni velká politická krize a porážka, ale když se podíváte na současnou CDU, ta strana za ní nemá náhradu. Takže si myslím, že Merkelová bude pokračovat a povede CDU i do předčasných voleb, pokud se sama nerozhodne jinak. Nelze zatím předjímat, jak případné únorové volby dopadnou, ale domnívám se, že se po nich situace vrátí do formátu jamajské koalice. Vzhledem k současnému rozložení politických sil v Německu se totiž příliš odlišné výsledky dají očekávat jen těžko,“ uzavírá Handl.

 

SDÍLET