Někteří afghánští uprchlíci jsou nebezpeční, připouští rakouská policie. Týká se to i Česka

Marek Kerles

11. 12. 2018 • 17:51

Případ nedělní vraždy šestnáctileté dívky v hornorakouském městě Steyr, z níž je podezřelý o rok starší afghánský mladík, vyvolal v Rakousku širokou diskusi a pobouření. Dokonce i policejní špičky totiž připouštějí, že právě někteří uprchlíci z Afghánistánu jsou pro společnost obzvlášť nebezpeční.

Zatímco naprostá většina afghánských uprchlíků dodržuje zákony, největší problémy mají policisté se sice málo početnou, ale o to viditelnější skupinou mladých Afghánců bez rodiny a s násilnickými sklony. „Přicházejí ze země, kde už desítky let zuří občanská válka. Mnozí z nich přišli o rodinu, neznají žádný rodinný život, ani žádnou autoritu, nemají žádné vzdělání,“ řekl deníku OÖ Nachrichten rakouský politolog a expert na Afghánistán Sarajuddin Rasuly. 

Někteří z těchto „bezprizorních“ mladíků se podle něj setkávali s násilím už doma, nebo na útěku do Evropy a sami byli násilí nuceni používat. „Pokud se mají integrovat, pak potřebují speciální kurzy odpovídající jejich vzdělanostní úrovni a dosavadnímu životu,“ uvedl Rasuly. V případě, že některý z těchto mladíků spáchá trestný čin, měl by být podle něj neprodleně vyhoštěn ze země.

Sedmnáctiletý Afghánec, který je podezřelý z vraždy své o rok mladší přítelkyně, se také dostal do Rakouska bez rodičů. Dívku měl zavraždit dvěma ranami do zad v jejím pokoji, tělo objevila matka oběti. Pravděpodobný vrah předtím utekl oknem a je od té doby na útěku. Policie po něm vyhlásila celostátní pátrání. V Rakousku se ale jedná už o několikátý případ útoku nožem ze strany mladých Afghánců. Jeden z nich byl například letos v srpnu odsouzen k doživotí za to, že nožem zavraždil svou mladší sestru, další pobodal na ulici ve Vídni čtyři lidi.

„Tato skupina pachatelů nám v porovnání s jinými přidělává nadprůměrně práce,“ řekl už dříve OÖ Nachrichten ředitel policie v Horních Rakousích Andreas Pilsl. Ještě před šesti lety nebyli Afghánci v rakouských kriminálních statistikách vůbec samostatně vedeni, dnes figurují mezi národnostními skupinami v míře kriminality na čtvrtém až pátém místě. A přispívají údajně i k současnému neobvyklému pohybu v kriminální statistice.

„Zatímco celkový počet trestných činů v Rakousku už roky klesá, ve dvou oblastech naopak roste. Jedná se o obchod s drogami a útoky nožem,“ uvedl Pilsl. Za posledních deset let se zvedl počet útoků za pomoci nože o 300 %, loni jich rakouská policie vyšetřovala 1060. Jaký konkrétní podíl na nich mají afghánští mladíci ale policie nezveřejnila.

I v oblasti prodeje drog se ale angažují někteří afghánští uprchlíci. A významně se to týká i České republiky. Důkazem může být případ jedenatřicetiletého Afghánce, kterého odsoudil minulý měsíc soud v Linci ke třem letům a devíti měsícům vězení za prodej takřka půl tuny marihuany v hodnotě 4,8 milionu eur (123 milionů korun). Afghánec měl drogu po dobu dvou let pravidelně nakupovat v Česku a převážet přes hranice. Afghánský „Escobar“, jak pachatele překřtila některá média, byl hlavou bandy složené z dalších devíti Afghánců, jednoho Rumuna a jednoho Turka.

Skupina měla podle hornorakouské policie připravovat rozsáhlou distribuční síť, jejímž prostřednictvím měly drogy z Lince putovat do celé Evropy. Letos v červnu policie přitom zadržela ve vídeňské čtvrti Wiener Neustadt dalšího Afghánce, který měl spolu s dalšími pachateli také ve velkém nakupovat drogy v Česku a prodávat je ve Vídni.  Policie sice přiznává, že jsou s některými mladými Afghánci velké problémy, otázka řešení jejich vysoké kriminality ale údajně není jen otázkou na policii. „Tímto tématem se bude muset zabývat celá společnost,“ prohlásil hornorakouský policejní šéf Pilsl.

SDÍLET