„Nikdo nedokáže pochopit, co se stalo.“ Kurdové jsou ze snadného obsazení Kirkúku zmatení

Šok a obrovské zklamání. Přesně to nyní prožívají Kurdové, kteří se po pondělním bleskovém obsazení města Kirkúk iráckou armádou rozhodli z místa utéct. Velká část z nich prchla do Irbílu – hlavního města autonomního Kurdistánu, kde se snaží pochopit, co se vlastně stalo. Nerozumí hlavně tomu, proč kurdské milice Pešmergů město nebránily. „Nemohu vyjádřit svůj smutek a pobouření, otázkou ale je, proč se pešmergské síly stáhly,“ řekl jeden z Kurdů, který po příjezdu iráckých tanků z Kirkúku utekl. Zmatení Kurdové, kteří mají strach o vlastní budoucnost, se se svými svěřili americké televizi CNN.

Rychlá vojenská operace irácké armády přišla jen tři týdny poté, co se drtivá většina Kurdů v referendu vyjádřila pro nezávislost Kurdistánu. Vláda v Bagdádu však hlasování považuje za neústavní a podporu Kurdové nezískali ani u Spojených států.

Američané nás už podruhé nechali na holičkách, tvrdí irácký Kurd, který kdysi žil v Praze

Poté, co město v pondělí obsadily irácké tanky, se značná část vyděšených Kurdů rozhodla Kirkúk opustit. Mnozí utekli do Irbílu – hlavního města irácké autonomní oblasti Kurdistán, kde se snaží pochopit, co se vlastně stalo. Město leží mimo uznané hranice autonomního Kurdistánu. Kontrolu nad městem však Kurdové převzali v roce 2014 poté, co ho irácké síly po ofenzivě Islámského státu opustily.

„Šok je příliš velký a nedovedu si představit, co se přes noc stalo, hlavně po všech těch výhrůžkách a zastrašování Pešmergů proti těm, kteří se blížili k provincii,“ popsal své zklamání pro americkou televizi CNN 33letý Samal Omar.

Jak kroužkovat při volbách? Můžete označit až čtyři favority. Poradíme, jak na to

Irácká armáda ovládla město téměř z hodiny na hodinu, kdy získala kontrolu i nad oblastmi kolem Kirkúku včetně ropné rafinerie. Jak v pondělí uvedla irácká armáda, kurdské milice – označované jako Pešmergové – jednotkám nekladly velký odpor. Kolem toho, co se stalo během střetů mezi iráckými a kurdskými silami, ale panují zmatky. A nejasná je pozice i samotných Kurdů. Velitel Pešmergů totiž obvinil členy Vlastenecké unie Kurdistánu – politické strany kurdského regionu – z toho, že po irácké invazi opustily své posty, což označil za zradu.

Jak pro CNN řekli někteří Kurdové, ještě před iráckou ofenzivou se mnozí z nich rozmístili se zbraněmi v ruce do ulic, aby tak iráckou operaci odvrátili. Například Mohamed Werya prý před útěkem do Arbílu nespal dva dny. „Viděl jsem, jak úředníci odjíždějí, a říkal jsem si: ‚Proč bych měl zůstat a ohrozit svůj život a rodinu?‘,“ popisuje 37letý Kurd chaotické scény, kdy se lidé snažili dostat z města co nejrychleji pryč.

Pražské elity kážou ze zlatého nočníku. Nedivte se, že lidi mají radši Zemana, říká Kartous

„Kdo je zodpovědný za to, co se stalo?“ ptá se Werya. Stejnou otázku si však kladou i další Kurdové, kteří kvůli strachu z iráckých jednotek podporovaných šíitskými milicemi Lidové mobilizační síly (PMU), které jsou formálně součástí ozbrojených sil Iráku.

„Nemohu vyjádřit svůj smutek a pobouření, otázkou ale je, proč se pešmergské síly stáhly. Proč nám to neřekli dřív a my jsme žili v přesvědčení, že je tu někdo, kdo nás brání?“ ptá se 55letý Abu Mahmúd. „Nečekal jsem, že se mnohaleté snahy za 40 minut ztratí,“ dodává rozhořčený Kurd.

Tajemství nevěsty džihádu: Podívejte se, co ukrýval notebook manželky bojovníka IS

„Nikdo nedokáže pochopit, co se přesně stalo,“ říká 40letý Fouad Azíz. „Jsou tu obvinění proti kurdským stranám v regionu, někteří jsou obviňováni z podvodu a opuštění bojových míst,“ dodává.

Zatímco z Kirkúku, kde žijí různá etnika, v pondělí uprchlo několik tisíc Kurdů, turkmenská a arabská část populace naopak oslavovala, že se město dostalo pod kontrolu Bagdádu. „Někteří lidé jsou zklamaní z toho, co se stalo, hlavně Kurdové a někteří Arabové, protože byli vůči Kurdům loajální. A je jim to líto, protože mnoho kurdských rodin opustilo své domovy a uprchlo do Kurdistánu,“ říká kurdský blogger Qais Book, který v Kirkúku zůstal.

SDÍLET
sinfin.digital