Nord Stream nemusel být prvním pokusem o sabotáž. Rakušané vyšetřují havárii v rafinérii, která ochromila trh s pohonnými hmotami

Poškození podmořských plynovodů Nord Stream, které vyšetřují německá, dánská a švédská policie jako možnou sabotáž, vyvolal v Rakousku diskusi o tom, zda sabotáží nebyla i červnová havárie v rafinérii OMV. Některá rakouská média přišla s podezřením, že za havárií, která na čas ochromila rakouský trh s pohonnými hmotami, mohl být záměrný ruský útok. I když to vedení firmy odmítá, vyšetřování možné sabotáže pokračuje. Jedna věc je ale jistá už dnes. Poškození plynovodů vyvolalo minimálně nervozitu u správců kritické infrastruktury nejen v Rakousku, ale i v řadě dalších západních zemí.

K havárii v ropné rafinérii ve Schwechatu u Vídně došlo letos v červnu, a to s velmi závažnými důsledky. Protože je tato rafinérie OMV jedinou svého druhu v celém Rakousku a havárie přerušila její provoz, muselo ministerstvo hospodářství na čas uvolnit část státních strategických rezerv pohonných hmot. Ani toto opatření ale nezabránilo tomu, že zásobování čerpacích stanic pohonnými hmotami v Rakousku bylo na mnoha místech narušeno a ceny benzinu a nafty krátkodobě vzrostly.

Už v červnu měli někteří experti podezření, že za havárií mohla stát sabotáž, konkrétně ruský útok. Případ proto začalo vyšetřovat i Ředitelství ochrany státu a zpravodajské služby rakouského ministerstva vnitra. Vyšetřování ještě není ukončeno. Samotná skupina OMV na základě své interní technické prověrky tvrdí, že se o sabotáž nejednalo. Mluvčí skupiny Andreas Rinofer řekl deníku Kurier, že zatím „neexistuje ani nejmenší náznak“ sabotáže.

Zbytek textu je pro předplatitele
dále se dočtete:
  • Jaké indicie by mohly svědčit o tom, že se jednalo o sabotáž?
  • A v jakých dalších evropských rafinériích došlo k incidentům?
sinfin.digital