Pětiletého syna nechala u cesty a odešla s dalšími dětmi. Příběhy největšího hladomoru za desetiletí lámou srdce

kris

11. 04. 2017 • 08:45

Když vyschly studny a hospodářská zvířata na spáleném křovinatém území jižního Somálska zemřela, rodině Abdiry Husseinové nezbylo takřka nic. Kromě  dvou matrací, tří hrnců a oranžové plachty se stala jejím největším bohatství krása její čtrnáctileté dcery Zeinab. Loni za její věno nabídl starší muž 1000 dolarů, což je dost peněz na to, aby mohla celá její rodina odcestovat do Dollow. Somálského města na etiopských hranicích, kde mezinárodní humanitární organizace distribuují vodu a potravu lidem, kteří unikají před devastujícím suchem.

Zeinab to odmítla. „Raději bych zemřela. Je lepší utéct do buše a nechat se sežrat lvy,“ říká štíhlá dívka s pronikavýma tmavýma očima vysokým jemným dívčím hlasem reportérce Reuters.

V Jižním Súdánu dokonce už hladomor vyhlásili a situace se zhoršuje hned v několika zemích světa. Podle OSN potřebuje pomoc v Somálsku 12 milionů lidí. Podobné situaci čelily země Afriky už za minulého sucha v roce 2011. Hladomor tehdy zabil 260 tisíc lidí.

3295689:article:true:true:true

Zatím na následky hladu zemřely stovky lidí, číslo ale může výrazně vzrůst, pokud nebude hojně pršet na jaře. Předpovědi počasí nejsou bohužel příznivé. Katastrofu může umocnit i šetřivá politika Donalda Trumpa. Ten chce zkrátit rozpočet pro mezinárodní pomoc OSN. „Čelíme největší humanitární krizi od založení Organizace spojených národů,“ řekl Stephen O’Brien, generální tajemník OSN pro humanitární záležitosti. OSN potřebuje 4,4 miliardy dolarů, zatím obdržela jen 590 milionů dolarů. Statistiky zachycující, kolik rodin musí udělat bolestná rozhodnutí, aby mohly přežít, neexistují.

Smutné příběhy boje o život

Pod korunami stromů mluvila reportérka Reuters s ženou, která čekala na hrnek mouky. Ta vypověděla, že musí krmit své mladší děti, zatímco ty starší hladoví. Jiná matka se svěřila, že svého pětiletého syna nechala u silnice se vzdálenými příbuznými a odešla s dětmi, které se ještě udržely na nohou, vyhledat pomoc. Třetí žena se rozloučila se svým zmrzačeným manželem a kráčela pouští s kojencem v náručí, aby našla místo, kde se nachází jídlo.

Husseinová nakonec vyměnila svobodu své krásné dcery Zeinab za životy jejích sester. „Cítila jsem se strašně,“ vypráví matka pod prostým přístřeškem, kde se tísní 14 příbuzných. „Zničila jsem sny mého dítěte. Ale bez peněz z věna bychom všichni zemřeli,“ Zeinab by chtěla být učitelkou angličtiny, chce studovat. Vdávat se nechtěla. „Chci od života něco jiného, než je tohle,“ vypráví mladá dívenka zatímco si její dvouletý synovec hraje v písku a její malý bratr pláče.

Sny mladinké Zenaby vyměnila rodina za dvacet životů jejích 20 neteří a synovců - dětí jejích 3 sester, které se vdaly také mladé a později ovdověly nebo se rozvedly, jejího staršího bratra, mladší sestry s mezírkou mezi zuby a život rodičů ve středních letech. Rodina si pronajala vozy na přepravu krav, koz a tří oslů, jenže zvířata zemřela, a tak se Zeinab stala jedinou nadějí. Dívka vydržela vzdorovat sňatku měsíc. Když zapomněli příbuzní zamknout dveře jejího pokoje, utekla. Nakonec to ale kvůli strádajícím příbuzným vzdala. „Nechtěli jsme ji nutit,“ vypráví matka. „Nemohla jsem kvůli stresu spát,“ pohlédne na svou dceru. Rodina obdržela věno a oslavila sňatek, Zeinab počkala tři dny a utekla. Když si její rodina pronajala auto a odcestovala do Dollow, jela Zeinab s nimi. Přihlásila se do místní školy, kde 10 učitelů vyučuje  500 dětí. Její manžel ji následoval. „Řekl: pokud dívka odmítá, musím dostat své peníze zpět. Jinak si ji vezmu násilím,“ tiše vzpomíná Zeinab. „Posílá mi zprávy, že mu mám dát peníze, nebo bude mým manželem,“ povídá.

Rodina nic nemá a věno zaplatit zpět nemůže. Zakročil její učitel angličtiny Abdiweli Mohammed Hersi. Několikrát se stal svědkem toho, že žáci kvůli suchu ze školy odešli. Jedna dívka nechala školy a začala pracovat jako hospodyně, aby nakrmila rodinu. Její generace byla vůbec první v rodině, kdy ženy získaly vzdělání. Jiný chlapec, kterého znal, zemřel na choleru. Bakterie totiž infikují zmenšující se zásoby vody. Pět jiných dívek přestalo chodit do školy a muselo se vdát. V Somálsku přitom sice nucené sňatky nejsou naprosto vyloučené, ale v lepších časech k nim moc často nedochází, alespoň ne v Dollow, vypráví Hersi. „V dobách před suchem, těch případů bylo méně,“ říká. „Někteří rodiče dávají své děti jiným mužům, aby dostali peníze,“ dodává.

Nikdo netuší kolik dívek zažívá podobnou situaci jako Zeinab. „Zatím nemáme pevná data, ale z některých zpráv vyčteme, že čísla jsou sice nízká, ale zvyšují se a to především na jihu a v centrálním regionu,“ znepokojivě vysvětluje Jean Lokenga, šéf Dětského fondu OSN na ochranu dětí v Somálsku.

Šťastný konec?

Hersi odvedl dívku k místní neziskové organizaci, která ji zavedla k italské skupině Cooperazione Internazionale. Místní koordinátoři ve spolupráci se sponzory z Evropské unie se rozhodli pomoci. „Musíme něco pro tu dívku udělat,“ nabádá Deka Warsameová, zatímco nalévá svým kolegům čaj. „Jinak dojde každou noc ke znásilnění,“ dodává. Její tým udělal sbírku na vyplacení věna. Warsameová oznámila Zeinab, že organizace povede jednání mezi oběma rodinami. Její manžel dostane své peníze, pokud se s dívkou rozvede před svědky. Když to dívka uslyšela, pohlédla na osazenstvo a zeptala se. „Budu pak volná?

Prezidentské volby 2018 se blíží. Komplexní zpravodajství můžete sledovat zde>>>

SDÍLET

Billboard-bottom-1