Odmítači covidových opatření zakládají v Rakousku vlastní školy. Úřady jsou proti nim bezmocné

Rakousko se potýká s nečekaným problémem souvisejícím s pandemií covidu-19. Tisíce rodičů, kteří odmítají, aby jejich děti nosily ve třídách roušky a byly pravidelně testovány, budují alternativní systém vlastních škol. Úředníci tvrdí, že takové školy jsou nelegální a posílají do tříd dokonce policisty, aby vyučování ukončili. Rodiče jsou ale přesvědčeni o tom, že žádný zákon neporušují.

Poslední takový případ (jeden z mnoha) řešily úřady ve Villachu. Zdejší magistrát v tiskové zprávě oznámil objev pravděpodobně „nelegální školy“. Na základě oznámení obyvatel o „podezřele zesíleném pohybu dětí“ v jedné z továrních čtvrtí vyslal na místo úředníky v doprovodu policistů. Ti pak v soukromém domě skutečně objevili šatny s dětskou obuví, sklad školních pomůcek i vchod do třídy, v níž sedělo v lavicích dvanáct dětí.

„Paní v této třídě právě rozdávala sešity k výuce zlomků. Jakmile nás ale uviděla, zatarasila dveře a odmítla nás vpustit dovnitř,“ řekl televizi ORF Alfred Winkler z oddělení státní správy magistrátu ve Villlachu. Ani policie pak podle něj neměla ze zákonných důvodů právo se do třídy dostat násilím.

Soukromý dům byl sice upraven pro výuku jako v běžné škole, podle Winklera ale bude těžké dokázat, že se jedná o nelegální školní zařízení. V takovém případě by mohly úřady zahájit s jeho provozovatelem, případně majitelem domu, správní řízení. Provozovatel ale může vždy tvrdit, že jde jen o dětský kroužek, žádnou školu, nebo se prostě jen sešly děti z několika rodin, aby se doučily matematiku. A politici, natož úředníci, jim do toho nemají co mluvit ani se domáhat vstupu do soukromých prostor.

Zbytek textu je pro předplatitele
dále se dočtete:
  • Jak odpůrci covidu obchází pravidla pro výuku ve školách?
  • Co na to říkají školské úřady?
  • A jak je to v Česku?
sinfin.digital