Poprask v „protiatomovém“ Rakousku: Plné elektromobility dosáhneme jedině s jadernými elektrárnami, tvrdí expert přes auta

Na velmi tenký led se pustil šéf rakouského „Alles Auto“ Burkhard Ernst. V rozhovoru pro deník Kurier zpochybnil ohlášený přechod Rakouska k plné elektromobilitě, plánovaný už na rok 2030. Podle Ernsta může plná elektromobilita v zemi fungovat jedině za předpokladu, že Rakousko začne samo vyrábět energii v jaderných elektrárnách nebo „atomový“ proud nakoupí. Jenže Rakousko je dlouhodobě jedním z největších odpůrců atomové energetiky na světě.

Burkhard Ernst kritizoval plán na přechod k elektromobilitě v pořadu „schauTV“ rakouského deníku Kurier. Reagoval na otázku moderátora, zda považuje za možné, aby Rakousko přešlo na plně elektrický provoz na silnicích už v roce 2030. Právě s takovým termínem počítá rakouská ministryně pro ochranu klimatu Leonore Gewesslerová. Většina dalších zemí EU s plnou elektromobilitou počítá až o pět let později.

Podle Burkharda Ernsta jsou však oba termíny iluzorní. „Rakousko by v takovém případě muselo mít k dispozici asi o 50 % více elektřiny než dnes,“ uvedl. Tak razantní zvýšení výroby přitom podle něj není možné zajistit jinak než jadernými reaktory. „Pokud chcete elektromobilitu ve velkém, potřebujete jaderné elektrárny. A to je v Rakousku zakázáno,“ řekl Burkhard. Osobně si myslí, že jaderná energetika je „dobrý zdroj“.

sinfin.digital