Povinné očkování v Rakousku naráží na nečekané komplikace. Systém si zatím neumí poradit s výjimkami

I když Rakousko zavádí už od 1. února povinné očkování proti covidu-19, vymáhat tuto povinnost zřejmě stát ještě nedokáže. Správci příslušného očkovacího registru totiž hlásí problémy se zohledněním výjimek pro lidi, kteří se ze zdravotních důvodů očkovat údajně nemohou. Kvůli tomu bude podle nich možné spustit celý registr „povinného očkování“ nejdříve v dubnu. Proti očkovací povinnosti se navíc začínají ozývat i ochránci osobních údajů.

Rakouská vláda se rozhodla zavést povinné očkování od 1. února s tím, že v polovině příštího měsíce začne rozesílat výzvu k vakcinaci všem, kteří se dosud očkovat nenechali. Pokud výzvu opakovaně neuposlechnou, hrozí jim za nesplnění zákonné povinnosti pokuta až 3 600 EURO (98 000 korun). Dva týdny před tím, než by mělo být povinné očkování spuštěno, se však objevily technické problémy.

Informační systém Elga, zodpovědný v Rakousku za sběr zdravotnických dat, totiž zatím údajně není schopen zanést všechna potřebná data do očkovacího registru a umožnit tak účinnou kontrolu tohoto opatření a jeho vymáhání. Oznámili to správci systému Elga a jeho partneři. Důvodem má být fakt, že vláda „Elgu“ zapojila příliš pozdě do legislativního procesu a s jeho správci nekonzultovala všechny navrhované změny. Zprovoznění celého registru pro potřeby povinného očkování tak bude údajně možné nejdříve v dubnovém termínu.

Jako hlavní problém se totiž ukazuje poměrně kontroverzní systém výjimek pro ty, kterým v očkování údajně brání zdravotní důvody. Rakouská vláda nedala na radu většiny lékařů, kteří (podobně jako třeba vedení České vakcinologické společnosti) tvrdí, že jediným důvodem pro odmítnutí vakcinace by mohla být nějaká vážná alergická reakce na první dávku.

„Kontraindikaci vakcinace nemá prakticky nikdo. Kontraindikací je pouze závažná reakce (anafylaxe, myokarditida, TTS) po předchozí dávce a i v takovém případě lze po pečlivém zvážení podat jinou vakcínu. Je to nepatrný zlomek promile populace,“ řekl už dříve INFO.CZ člen výboru České vakcinologické společnosti Daniel Dražan.

Zbytek textu je pro předplatitele
dále se dočtete:
  • Kdo se v Rakousku nemusí nechat očkovat proti covidu?
  • Jak si chce vláda poradit s nefungujícím registrem?
  • A co kritizují organizace na ochranu osobních údajů?
sinfin.digital