Přijměte více uprchlíků, žádá vládu německá levice

V Německu vůbec poprvé od roku 2011 meziročně klesl počet lidí, kteří žijí v zemi se statutem uprchlíka. Část politiků tento trend vítá, parlamentní levice (Die Linke) ho kritizuje. Podle ní je totiž důkazem, že Německo by mohlo přijmout více běženců. Zatímco v Česku by byl podobně vstřícný přístup k uprchlíkům i pro extrémní levici zřejmě smrtící, v Německu je tomu naopak.

V Německé spolkové republice žilo v polovině letošního roku podle nově zveřejněné statistiky tamního ministerstva vnitra o 62 000 uprchlíků méně než na konci roku 2019. To znamená, že se po dlouhých letech počet lidí se statutem uprchlíka (v různých podobách) snížil. Ministerstvo vnitra na žádost levicové strany Die Linke (Levice) uvedlo, že v srpnu 2020 žilo v Německu 1,77 milionu uprchlíků s různým statutem povolení k pobytu. To představuje meziroční pokles o zhruba 3,5 %.

I když se to někomu může zdát málo, vzhledem k dosavadnímu vývoji takzvané uprchlické krize se jedná o skutečný přelom. Od roku 2011 totiž počet registrovaných uprchlíků v Německu poměrně razantně rostl, ani jeden rok nebyl výjimkou. Ze statistiky ministerstva, kterou zveřejnil deník Neue Osnabrücker Zeitung (NOZ), vyplývá, že na konci roku 2011 žilo na německém území se statutem uprchlíka „jen“ 400 000 lidí, loni už to ale bylo 1,83 milionu. Jen mezi lety 2018 a 2019 se jejich počet zvedl o 70 000. Současný meziroční pokles je tedy skutečně významnou událostí.

Ještě poznámka k volbám: kam zmizeli voliči tradiční levice aneb Babiš má skutečně problém

Mluvčí ministerstva vnitra aktuální statistiky zdůvodnila tím, že u řady osob status ochrany uprchlíka „vypršel nebo byl zrušen“, značná část běženců z Německa odešla nebo byla deportována. V Německu tak poklesl počet lidí ve všech zákonných kategoriích uprchlíka. Statut „bezpečného pobytu“ má dnes 1,21 milionu běženců, což je zhruba o 50 000 méně než loni. Dalších 400 000 žije v zemi se statusem žadatele o azyl nebo takzvaně tolerované osoby. I v této kategorii se jedná o meziroční pokles o 15 000 osob.

Ne všichni však snížení počtu uprchlíků po devíti letech hodnotí jako pozitivní trend. Německá Die Linke, která je s devětašedesáti poslanci pátou nejsilnější stranou v německém parlamentu a je považována za takzvanou radikální levici, využila poklesu běženců ke kritice údajně nehumánní uprchlické politiky německé vlády.

„Čísla ukazují, že máme prostor. Desítky tisíc lidí, kteří hledají ochranu, přitom čekají za naprosto nevyhovujících podmínek v uprchlických táborech a přijímacích centrech,“ řekla listu NOZ Ulla Jelpkeová, poslankyně Die Linke a expertka strany na azylovou politiku. Podle Jelpkeové jsou nově zveřejněná data o poklesu počtu běženců v Německu jasným důkazem, že země má dostatek prostoru a peněz k tomu, aby přijala další uprchlíky. A ulehčila tak přeplněným uprchlickým táborům zejména na jihu Evropy. „Německo může a musí využít své humanitární přijímací kapacity k účinnému zmírnění tlaku na země, jako jsou Řecko a Itálie,“ uvedla poslankyně.

Vstřícný postoj parlamentní Die Linke k pomoci uprchlíkům přitom není v Německu žádnou novinkou. Názory německé extrémní levice na uprchlictví, prezentované i jinými stranami s radikálně levicovým programem, jsou přitom v příkrém rozporu s postojem jejich „sesterských stran“ v postkomunistických zemích, včetně Česka. Čeští komunisté dlouhodobě odmítají například takzvané uprchlické kvóty a místo přijímání uprchlíků prosazují účinnější ochranu vnějších hranic EU a pomoc běžencům v zahraničí.

SDÍLET
sinfin.digital