Přijměte více uprchlíků, žádá vládu německá levice

V Německu vůbec poprvé od roku 2011 meziročně klesl počet lidí, kteří žijí v zemi se statutem uprchlíka. Část politiků tento trend vítá, parlamentní levice (Die Linke) ho kritizuje. Podle ní je totiž důkazem, že Německo by mohlo přijmout více běženců. Zatímco v Česku by byl podobně vstřícný přístup k uprchlíkům i pro extrémní levici zřejmě smrtící, v Německu je tomu naopak.

V Německé spolkové republice žilo v polovině letošního roku podle nově zveřejněné statistiky tamního ministerstva vnitra o 62 000 uprchlíků méně než na konci roku 2019. To znamená, že se po dlouhých letech počet lidí se statutem uprchlíka (v různých podobách) snížil. Ministerstvo vnitra na žádost levicové strany Die Linke (Levice) uvedlo, že v srpnu 2020 žilo v Německu 1,77 milionu uprchlíků s různým statutem povolení k pobytu. To představuje meziroční pokles o zhruba 3,5 %.

I když se to někomu může zdát málo, vzhledem k dosavadnímu vývoji takzvané uprchlické krize se jedná o skutečný přelom. Od roku 2011 totiž počet registrovaných uprchlíků v Německu poměrně razantně rostl, ani jeden rok nebyl výjimkou. Ze statistiky ministerstva, kterou zveřejnil deník Neue Osnabrücker Zeitung (NOZ), vyplývá, že na konci roku 2011 žilo na německém území se statutem uprchlíka „jen“ 400 000 lidí, loni už to ale bylo 1,83 milionu. Jen mezi lety 2018 a 2019 se jejich počet zvedl o 70 000. Současný meziroční pokles je tedy skutečně významnou událostí.

Ještě poznámka k volbám: kam zmizeli voliči tradiční levice aneb Babiš má skutečně problém

sinfin.digital