Příměří, tajné obálky, sankce a Krym. Jaké jsou vyhlídky na ukončení konfliktu na Ukrajině?

MIA

Na východní Ukrajině dnes znovu měly utichnout zbraně. Nové příměří s platností od pondělí 20. února dohodli o víkendu ministři zahraničí Francie, Německa, Ruska a Ukrajiny. V nepřehledném konfliktu ovšem není jisté, zda k něčemu povede. V prvních hodinách přicházely zprávy o pokračujících střetech. Vývoj se pokoušejí ovlivňovat nejen prezident válkou zmítané země Petro Porošenko a separatisté podporovaní Ruskem, ale rovněž opoziční poslanec Andrej Artěmenko.

Nejnovější klid zbraní na východě Ukrajiny platí formálně od pondělí, situace na místě je ale dlouhodobě nepřehledná a jen největší optimisté tak očekávali radikální změnu kurzu. Zatímco separatisté zpočátku tvrdili, že vládne skutečně příměří, vládní vojáci mluví o dalším padlém příslušníkovi armády, který zemřel na následky zranění, jež utrpěl v neděli. Podle dostupných zpráv ojedinělé incidenty pokračují.

Německá europoslankyně Rebecca Harmsová, která v minulých dnech Ukrajinu navštívila, informuje s odvoláním na svědectví z místa, že Avdijivka – centrum nedávných střetů – od rána čelila pětkrát ostřelování. Obyvatelé města prý sami příměří nevěří. Proruští separatisté zase tvrdí, že ukrajinská armáda využívá klidu zbraní k tomu, aby předzásobila své bojovníky na frontě další municí.

Pozoruhodná je za současné situace lednová návštěva ukrajinského opozičního poslance v New Yorku, která možná situaci ještě více zkomplikuje. Andrej Artěmenko se označuje za neokonzervativce a do parlamentu byl zvolen jako kandidát za Radikální stranu Oleha Ljaška, která je v opozici k prezidentovi Petru Porošenkovi. Zatímco jeho domovská strana požaduje řešení konfliktu na východě země ozbrojenou cestou, poslanec sám údajně navrhl v USA jiné řešení.

V lednu se v newyorském hotelu soukromě setkal s dvěma blízkými lidmi amerického prezidenta – s jeho osobním právníkem Michaelem Cohenem a bývalým obchodním spolupracovníkem Felixem Saterem, který se narodil v Moskvě, ale později s rodiči emigroval. Podle informací, které přinesl deník New York Times, spolu tito muži jednali o ukončení konfliktu na Ukrajině, což ostatně sami účastníci schůzky novinářům potvrdili. Rozcházejí se ovšem zprávy o tom, co bylo dál.

Média informují o tom, že v závěru schůzky vytáhl Artěmenko zapečetěnou obálku, ve které byly plány na to, jakým způsobem by mohl být konflikt ukončen. Psaní měl předat Cohenovi, který jej podle informací New York Times doručil do Bílého domu tehdejšímu poradci pro národní bezpečnost USA Michaelu Flynnovi. Flynn o něco později skončil a odešel s ostudou kvůli nepřiznaným kontaktům s Ruskem.

Právník Cohen připustil, že od Artěmenka obálku s navrhovaným řešením konfliktu převzal, tvrdí ovšem, že ji nikam dál nepředával. Ukrajinskému politikovi prý poradil, ať dopis zašle na adresu 1600 Pennsylvania Avenue (adresa Bílého domu). „Pan Cohen řekl Timesům bez jakýchkoliv nejasností, že doručil ukrajinský návrh do kanceláře Michaela Flynna v Bílém domě. Pan Sater řekl Timesům, že mu pan Cohen řekl totéž,“ potvrdil ale pro Washington Post mluvčí editora New York Times, že si jeho deník nadále stojí za svým.

Pas vydaný na Donbasu? Podle Putina platí, Kyjev je ostře proti

Zajímavý je i samotný obsah obálky. Deník New York Times uvádí, že Artěmenko v první řadě požaduje stažení ruských vojsk z východu Ukrajiny. Za to by země uspořádala referendum, zda postoupí Krym Rusku na padesát či sto let a na samém závěru by bylo zmírnění stávajících protiruských sankcí. To je ale v rozporu nejen s plány Porošenka, ale i Radikální strany Oleha Ljaška, za kterou Artěmenko přezdívaný „ukrajinský Trump“ do parlamentu kandidoval.

SDÍLET
sinfin.digital