Ruský „ministr pro katastrofy“ spřádá nový plán. Vybuduje „království Sibiř“, nebo rovnou nahradí Putina?

V ruské politice není Sergej Šojgu žádným nováčkem. Současný ministr obrany proslul hlavně na postu ministra pro zvláštní situace, který zastával od roku 1991 až do roku 2012. Objevoval se všude tam, kde se děla nějaká katastrofa a bylo nutné, aby někdo rázně zasáhl. Pro rodilého Sibiřana z Tuvy nemohlo jít o lepší reklamu. Krátké intermezzo na postu gubernátora Moskevské oblasti pro něj pak jen znamenalo přesun do jiné, mnohem důležitější funkce ministra obrany. Přestože je člověk na takové pozici ze samotné podstaty viditelný, v poslední době se Sergej Šojgu objevuje v ruském veřejném prostoru v daleko větší míře, než jak tomu bylo v minulých obdobích.

Pozornost si Sergej Šojgu získává i za aktivity, které přímo nesouvisí s výkonem jeho funkce. Například v březnu tohoto roku se stal průvodcem Vladimira Putina během jeho návštěvy Sibiře. Pro Putina to nebyl první výlet, ostatně fotografie z divočiny jsou pro jeho macho styl typické. Média se sice zabývala tu cenou Putinova oděvu (vysoká, ale asi těžko lze čekat od ruského prezidenta oblečení z tržnice), tu zase švédským původem terénního vozidla (nakonec se zjistilo, že šlo o ruskou modernizaci prodávanou pod značkou GAZ), byť asi nejzajímavější byl Putinův jen velmi špatně předstíraný zájem o samorosty, které mu ruský ministr obrany předváděl. Ale ani to nic neměnilo na faktu, že Šojgu byl s prezidentem vidět.

Sergej Šojgu je také jedním z pěti lídrů Jednotného Ruska pro volby do státní Dumy, s čímž ještě vzrostla jeho viditelnost. V poslední době se navíc představil jako umělec, jmenovitě malíř a tvůrce nábytku ze samorostů. Ačkoli asi těžko bude jeho výstava lámat rekordy v návštěvnosti, ukázat, že vedle drsného vojáka se v něm skrývá i poetičtější duše, není na škodu. Později přednesl plán na rozvoj Sibiře. A nijak se neomezoval, protože součástí plánu, jak osídlit Sibiř, bylo založení pěti měst s obyvatelstvem větším než půl milionu, a to již do roku 2030. Ta by se měla stát centry moderního průmyslu a technologií. Vrcholem celé ideje bylo, že právě na Sibiř by se přeneslo nové ruské hlavní město. Pochopitelně, plán vyvolal spoustu kritických komentářů, ale to hlavní, tedy zvýšení viditelnosti přinesl. Asi nejhůř na tom je premiér Michail Mišustin, který dostal za úkol od Vladimira Putina nápady ministra obrany přetavit v reálný plán.

Zbytek textu je pro předplatitele
dále se dočtete:
  • Proč si Šojgu chválil spolupráci se Slobodanem Miloševičem?
  • Proč je Šojgu ideálním kandidátem Jednotného Ruska?
  • A co je tedy jeho cílem?
sinfin.digital