Prvních 24 hodin příměří v Sýrii. 4 otázky a odpovědi, co to znamená

Michaela Kratochvílová

Zlomový moment téměř šestiletého konfliktu přinesla dohoda Ruska a Turecka, které jsou garanty klidu zbraní. Boje utichly ve čtvrtek pozdě večer. Ačkoli se nejedná o stoprocentní zastavení střetů a ojedinělé incidenty z obou stran příměří narušují, jde o jeden z nejnadějnějších okamžiků. Proč se ale příměří netýká všech bojujících skupin a co teď bude s prezidentem Bašárem Asadem? To jsou některé otázky, které se situací bezprostředně souvisejí.

Může příměří znamenat skutečný konec konfliktu?

Ačkoliv je současná situace v Sýrii nesmírně komplikovaná, příměří by skutečně mohlo být prvním krokem k ukončení letitého konfliktu. V tomto duchu se ostatně vyjádřil ruský velvyslanec při OSN Vitalij Čurkin.

Nezanedbatelným faktem je, že za obrat války ve svůj prospěch vděčí prezident Asad právě Rusku, které tak má ještě větší možnost mluvit do dění v Sýrii.

Rusko chce tento vývoj podpořit rezolucí Rady bezpečnosti OSN, o které by se dnes mělo hlasovat. 

Za přibližně šest let trvání syrského konfliktu zemřelo odhadem 300 tisíc obětí. Přesné údaje ale neexistují.

Co je obsahem navržené rezoluce OSN?

Text navržený Ruskem má za cíl upevnit příměří v Sýrii a tedy i vývoj, který si v zemi Moskva přeje. Dokument má přinést rychlou distribuci humanitární pomoci napříč Sýrií. Vyjadřuje také podporu dalším jednáním s cílem nalézt politické řešení konfliktu. Pokud příměří vydrží, mají rozhovory začít v lednu v Kazachstánu.

Jednalo by se také o stvrzení toho, že Spojené státy a západní diplomacie jsou při vyjednávání o budoucím uspořádání Sýrie na druhé koleji.

Putin na koni. USA na Blízkém východě vyklízejí pozice

Kdo se k příměří nepřipojil?

Příměří se týká sil věrných prezidentu Asadovi, stejně jako sedmi skupin stojících na straně rebelů. Dohoda se naopak netýká Islámského státu nebo Fronty osvobození Sýrie, dříve známe jako An Nusra, což jsou organizace otevřeně se hlásící k terorismu a islámskému radikalismu. 

Právě proti těmto teroristickým organizacím, které jsou z dohody vyjmuty, se bojovalo v pátek. Rusové provedli tři nálety na pozice radikálů u města al-Báb na severu Sýrie. 

K příměří se rovněž nepřipojily kurdské milice YPG.

Šest let bojů, více než 300 tisíc mrtvých. 27 klíčových milníků války v Sýrii

Jaká je pozice Bašára Asada?

Syrský prezident má podporu Ruské federace, Turecko naopak stojí na straně některých povstaleckých skupin. Ty stále trvají na tom, že mír pro ně připadá v úvahu pouze v okamžiku, kdy stávající hlava státu odstoupí.

Další silný hráč v konfliktu, kterým je Írán, ale stejně jako Rusko preferuje stav, kdy by Asad zůstal v čele země. V praxi to znamená, že Asad má ještě po nějakou dobu jistou pozici, ochranná ruka ze zahraničí nad ním ale nebude navěky.

SDÍLET
sinfin.digital