Putin se snaží hrát velmocenskou hru, ale nemá na to dost sil. Rozhovory s Čínou a Indií ukázaly, jaká budoucnost čeká Rusko

Není žádným překvapením, že se Putinovo Rusko snaží navazovat a prohlubovat kontakty se zeměmi mimo západní svět. A poměrně logicky patří mezi základní kameny jeho snahy Čína a Indie. Ruský prezident tak v posledních týdnech uskutečnil rozhovory jak s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem, tak s indickým premiérem Naréndrou Módím. Zároveň ale, pokud něco současné kolo rozhovorů ukázalo, Rusko v těchto vztazích není v silnější pozici. Velmi zjednodušeně řečeno, zatímco Čína či Indie se přátelit s Ruskem mohou, naopak platí, že se Rusko přátelit musí. Z toho pak vyvěrá i jeho slabá pozice. Rusku se navíc může stát, že vzhledem k rivalitě panující mezi Čínou a Indií bude stát před nutností výběru, zda se přátelit s Čínou, nebo s Indií. Čím dál více se ukazuje, že Rusko bude plnit přání z důvodu geografické blízkosti hlavně Číny, zatímco může jen doufat, že se jeho zájmy protnou s Pekingem.

Asi nic neukazuje problematickou pozici současného Ruska, respektive jeho prezidenta, na světové scéně lépe, než je způsob, jakým s Vladimirem Putinem jednal Si Ťin-pching. Není tajemstvím, že ruský prezident dlouhodobě usiloval o spojení se svým čínským protějškem, zatímco ten si dlouhodobě nebyl schopen, respektive ochoten udělat čas na rozhovor. 

Teprve v prosinci vyslal Putin Dmitrije Medveděva na cestu do Pekingu (ve stejný den, jako byl Volodymyr Zelenskyj ve Washingtonu) s dopisem čínskému prezidentovi (oficiálně byla cesta prezentovaná jako návštěva předsedy Jednotného Ruska u předsedy Komunistické strany Číny), aby 30. prosince došlo i na přímý rozhovor prostřednictvím videohovoru. Dojem z něj byl ale více než rozpačitý a jen stěží mohl ruského prezidenta uspokojit.

Osmiminutový dialog plný klišé o vzájemném přátelství a strategickém spojenectví, které má Čína s desítkami zemí po světě, mohl jen stěží přinést cokoli významného. Prakticky jediným překvapením tak bylo pozvání čínského prezidenta do Moskvy Vladimirem Putinem a následná vyhýbavá odpověď, která rozhodně nezněla jako nadšený souhlas. Celá situace pak vzbudila úvahy o tom, jestli ruská diplomacie pozvání se svými protějšky předjednala. Ať tak či onak, čínský prezident si nechal prostor pro jakoukoli reakci v budoucnosti.

Vladimir Putin a Si Ťin-pching
sinfin.digital