Rakouská válka barev. Tyrkysovou má po Kurzově odchodu zase nahradit černá

Novým rakouským kancléřem za lidovce se stane bývalý ministr vnitra Karl Nehammer. Informují o tom rakouská média. Devětačtyřicetiletý politik, který byl původně vojákem z povolání, by měl také převzít otěže vedení lidové strany a nastolit nový kurz po odstupujícím předsedovi Sebastianu Kurzovi. Podle některých pozorovatelů už je dnes takřka jisté, že takzvaný tyrkysový politický koncept, který nastolil právě mladý kancléř Kurz, se vrátí pomalu, ale jistě k tradiční černé.

I když se to možná nezdá, stranické barvy mají v rakouské politice poměrně velký význam. A byl to právě mladý Sebastian Kurz, kdo se rozhodl této symboliky využít. Když se stal v roce 2017 ve dvaatřiceti letech předsedou lidové strany a také rakouským kancléřem, prosadil změnu stranické barvy z tradiční černé na „svěží“ tyrkysovou.

Proč? Kurz chtěl stranu i její myšlenky omladit, vnést do stranické politiky nový impuls a zbavit lidovce nálepky „starých konzervativců“ kritizujících někde před kostelem „hříchy mládí“. Zároveň ale měla tyrkysová barva možná symbolizovat fakt, že se lidovci v první Kurzově vládě spojili s „modrou“ Stranou svobodných, zaměřenou tvrdě proti uprchlíkům a takzvaným islamistům. A Kurz se od začátku také přihlásil k tvrdšímu postupu vůči migraci.

Takzvaný tyrkysový koncept ale skončil skandálem, v jehož rámci policie obvinila Kurze z toho, že na začátku své závratné politické kariéry uplácel některá bulvární média státními penězi, aby o něm referovala v pozitivním duchu a zároveň pomlouvala vnitrostranickou konkurenci. Na základě těchto obvinění (která odmítá) Kurz v říjnu odstoupil z funkce kancléře a ve čtvrtek pak oznámil i odchod ze všech svých dalších politických funkcí, včetně předsedy lidovců.

Po krátkém intermezzu, kdy Kurze nahradil v kancléřském křesle ministr zahraničí Schallenberg, se pak lidovci dohodli na tom, že se nový předsedou strany i vlády stane právě „voják“ Nehammer.

sinfin.digital