Rakousko zruší povinné očkování. Nemělo žádný efekt a vedlo jen k polarizaci společnosti

Rakouská vláda se pro někoho možná překvapivě rozhodla zrušit zákon, nařizující lidem od letošního února povinnost očkovat se proti onemocnění covid-19. Rakousko bylo dosud jedinou zemí v Evropě, která očkovací povinnost zavedla. Podle rakouského ministra zdravotnictví se ale ukázalo, že tento způsob nátlaku na ty, kteří se odmítají očkovat, nepřináší očekávané výsledky.

Zrušit očkovací povinnost se přitom rozhodl stejný kabinet, který ji v zimě s velkým úsilím a proti odporu velké části společnosti sám zavedl. Ministr zdravotnictví za stranu Zelených Johannes Rauch přiznal, že z dnešního pohledu to možná byl zbytečně „násilný krok“. A vláda proto ohlásila návrat k dobrovolnému, nikoliv povinnému očkování.

„Povinnost očkovat byla zavedena za jiných podmínek, než jaké existují dnes,“ upozornil nicméně Rauch. Potvrdil, že osobně patřil k ministrům, kteří na začátku roku povinné očkování prosazovali. „Varianta omikron ale situaci změnila,“ uvedl na čtvrteční tiskové konferenci.

Oproti variantě delta, která v zimě vévodila statistikám infekcí covidu-19, je omikron méně nebezpečný z hlediska úmrtí i hospitalizací, do nemocnice se dostává až o 60 % méně pacientů.

Ke zrušení očkovací povinnosti ale vládu údajně vedly nejen medicínské, ale i sociologické důvody. Očekávání, že tento druh nátlaku přesvědčí odpůrce očkování, aby se přestali „bránit injekci“, se nenaplnilo.

Zatvrzelé odpírače nepřesvědčila ani hrozba pokuty ve výši až 3600 EURO (98 000 korun). Průzkumy navíc ukázaly, že očkovací povinnost mohla mít dokonce kontraproduktivní efekt. I někteří Rakušané, kteří očkování prvoplánově neodmítali, ale jen s ním váhali, po schválení příslušného zákona dospěli k názoru, že si nenechají od vlády nic diktovat.

sinfin.digital