Německo a Rakousko hlásí návrat k uhlí, i se Zelenými ve vládě. Obavy ze zimy jsou silnější než starost o klima

Rakouská vláda rozhodla o tom, že v případě potřeby znovu uvede do provozu poslední uhelnou elektrárnu v zemi, odstavenou už v roce 2020. Podobný krok, tedy dočasnou „reaktivaci“ uhelné energetiky, kvůli hrozbě nedostatku ruského plynu ohlásilo i Německo. Pro někoho možná paradoxně tak obnovují provoz odstavených uhelných elektráren právě ty země, ve kterých se podílejí na vládě Zelení.

Ohlášený „dočasný návrat“ ke spalování uhlí přitom není zatím vynucen akutním nedostatkem plynu, ale spíše snahou tomuto nedostatku s předstihem předejít. V Rakousku i Německu by měl obnovený provoz uhelných elektráren přispět k tomu, že se oběma státům podaří rychleji naplnit dostatečnou kapacitu plynových zásobníků a připravit se tak na energeticky náročné období zimy.

„Nejdůležitější je, aby se nám podařilo uspokojit akutní poptávku po plynu a zároveň si vytvořit jeho zásoby na zimu,“ řekl před nedělním „krizovým“ jednáním rakouského kabinetu kancléř Karel Nehammer. Vláda se následně s energetickou skupinou Verbund dohodla na tom, že v případě potřeby obnoví provoz v uhelné elektrárně Mellach ve Štýrsku.

Ta byla odstavena z uhelného provozu už v roce 2020 a tehdy to bylo považováno za jeden z velkých úspěchů boje Rakouska za snížení emisí skleníkových plynů. Mellach byl totiž poslední uhelnou elektrárnou v zemi.

Nyní se ale vagóny s uhlím do Štýrska zřejmě opět vrátí. Jak vysvětlila ministryně životního prostředí za Zelené Leonore Gewesslerová, znovuzprovoznění Mellachu by mělo vytvořit prostor k tomu, aby Rakousko mohlo „uspořit“ plyn, který uloží do zásobníků na horší časy. A ty mohou nastat rychle.

Zbytek textu je pro předplatitele
dále se dočtete:
  • Jak političtí představitelé odůvodňují spuštění uhelných elektráren?
  • A jaký dopad to má na energetické koncepce obou zemí?
sinfin.digital