Rok po Charlottesville. Rasisté jsou méně vidět, jejich myšlenky ale zůstávají i v Bílém domě

Adam Kotrbatý

Přesně před rokem najel stoupenec krajní pravice James Fields do davu odpůrců rasismu demonstrujících v americkém městě Charlottesville. Zabil jednu ženu. Událost ale otřásla celými Spojenými státy a prezident Donald Trump schytal kritiku za způsob, jakým se k incidentu a k dění ve městě, kde se střetly dva zcela odlišné světonázory, postavil. Nyní je o amerických pravicových extremistech slyšet podstatně méně. To ale neznamená, že by ze scény zmizeli.

Symbolicky rok po tragických událostech během demonstrací ve městě Charlottesville, kde příznivec krajní pravice James Fields najel do davu protestujících proti rasismu a zabil 32letou Heather Heyerovou, se Spojené státy připravují na další podobnou akci. Před Bílým domem se v neděli sejdou sympatizanti radikálního hnutí Unite the Right pod heslem 'Sjednoťte pravici 2'.

Americké úřady posílily bezpečnostní opatření a v celém obvodu bude platit zákaz nošení zbraní. Právě radikály na odiv vystavované zbraně byly motivem demonstrací v Charlottesville ještě před incidentem. Krajní pravice ve Virginii tehdy protestovala proti stržení sochy konfederačního generála Roberta Leeho a na místě vyvolávala konflikty s oponenty.

Rasista s nezdravým vztahem k dceři, ovládá ho televize Fox. 5 odhalení z nové knihy o Trumpovi

sinfin.digital