Rusko hrubě porušuje lidská práva na Krymu. Lidé čelí mučení, zatýkání a zmanipulovaným procesům

Eliška Kubátová

Obyvatelé Krymu jsou pod správou Ruska, které poloostrov anektovalo v březnu 2014, už víc než tři roky. Podle aktuální zprávy OSN však část z nich žije v neustálém strachu a čelí rozsáhlému porušování lidských práv. Terčem jsou především kritici ruské nadvlády a krymští Tataři, kteří jsou pronásledováni, zatýkáni, mučeni a zpráva OSN hovoří dokonce o nejméně jedné prokázané „popravě“. Podle dokumentu za násilím často stojí policisté a členové ruské služby FSB. 

„Byla zdokumentována závažná porušování lidských práv, jako je svévolné zatýkání a věznění, zmizení, špatné zacházení a mučení a nejméně jedna mimosoudní poprava,“ píše se ve zprávě Úřadu vysokého komisaře OSN pro lidská práva, podle kterého jsou častými pachateli násilí policisté a členové Krymské správy Federální bezpečnostní služby (FSB) Ruska.

Vítězství s hořkou pachutí: Merkelová získala třetinu hlasů, jásají ale odpůrci migrantů

Obyvateli, kteří trpí ruskou správou nejvíc, jsou podle OSN krymští Tataři spojení s organizací Mejlis. Ta v březnu 2014 bojkotovala sporné referendum o přičlenění Krymu Ruské federaci a rozpoutala veřejné protesty, které prosazovaly setrvání pod ukrajinskou správou. Mejlis, která byla v dubnu 2016 oficiálně zakázána, se tak stala pro Rusy ovládající Krymský poloostrov úhlavním nepřítelem a její příznivci od té doby čelí pronásledování a častému násilí.

Porušení lidských práv na Krymu se však týká také omezení svobody pohybu lidí cestujících za hranice, kterého se podle zprávy OSN dopouští nejen ruská správa, ale také Ukrajina. Kromě toho je časté také vyvlastňování majetku bez náhrady nebo omezený přístup k bezplatné zdravotní péči.

Trnem v oku jsou pro ruskou správu také novináři, bloggeři nebo aktivisté, kteří se nebojí ruskou anexi Krymu nahlas kritizovat. Ti pak podle zprávy OSN čelí zastrašování, nátlaku, fyzickým útokům, domovním prohlídkám nebo dokonce vězení. Takový osud stihl i 66letého spolupracovníka Rádia Svobodná Evropa, který napsal, že je Krym součástí Ukrajiny. Novinář Mykola Semena tak byl za „separatismus“ před třemi dny odsouzen k dvěma a půl letému vězení.

„Pokud na Krymu řeknete, že poloostrov je součástí Ukrajiny, může to vést až k uvěznění. To je sice mezinárodně uznaný fakt, ale Rusko ho považuje za separatismus,“ vysvětlila v nedávném rozhovoru pro INFO.CZ ukrajinská novinářka a lidskoprávní aktivistka Tetiana Pechonchyková, podle které Rusko během tříleté okupace Krymu „potlačuje jakýkoliv odlišný názor“.

3413513:article:true:true:true

Odsouzení krymského novináře přišlo jen pár dní po dalším sporném rozhodnutí krymského soudu, který 11. září poslal na osm let do vězení významného krymskotatarského politika Achtěma Čijgoze. Proti rozsudku se postavila lidskoprávní organizace Human Rights Watch.

EXKLUZIVNĚ Z UKRAJINY: Musíš podle zvuku poznat, jestli raketa letí k tobě, nebo od tebe. Jinak zemřeš

„Nespravedlivý verdikt proti Achtěmovi Čijgozovi by měl být zrušen a měl by být okamžitě propuštěn,“ tvrdí ukrajinská spolupracovnice HRW Tanja Cooper, podle které ruské úřady porušují politikovo právo na spravedlivý proces. Podle zprávy OSN však ani takové zacházení soudů není žádnou výjimkou, a Rusko se tak snaží umlčet kritiky režimu. 

SDÍLET
sinfin.digital