Vlivný muž v pozadí. Ekonom, který si získal Putina a zřejmě architekt ruské taktiky „plyn za rubly“. Kdo je Maxim Oreškin?

Ruská válka proti Ukrajině představuje zajímavý materiál pro výzkum efektivity ekonomických sankcí, stejně jako možností reakce na ně. Není žádným tajemstvím, že prakticky jedinou oblastí, kde může Rusko jakkoli ublížit západním zemím, jsou energetické suroviny, jmenovitě zemní plyn. Zatímco sankce zakazující západním politikům cestovat do Ruska vyvolávaly přinejlepším pousmání, v plynárenství drží Rusko přeci jen silnou zbraň, jak bylo vidět nejen v letošním, ale i minulém roce. Problémy kolem plynovodu Nord Stream vyhnaly ceny do nevídaných výšin, což má pochopitelně vliv na evropské spotřebitele. Není pak nezajímavé se i podívat na to, kdo vlastně ruskou reakci na sankce vytváří.

Zatímco šéfka Centrální banky Elvira Nabiullina se velké míře publicity těšila i v předchozích měsících, Maxim Oreškin se dostal do pozornosti médií až v posledních dnech, kdy agentura Bloomberg označila právě tohoto čtyřicetiletého absolventa moskevské Vysoké školy ekonomické a také blízkého spolupracovníka Vladimira Putina za autora schématu „plyn za rubly“.

Celá plynová válka se ale vede v režimu kvazisankcí, což jen dokazuje, jak důležitou oblastí plyn pro obě strany je. Rusko sice pozastavilo tok zemního plynu skrze plynovod Nord Stream, ale děje se tak striktně s odkazem (výmluvou) na západní sankce, které znemožňují opravy nutné pro to, aby se objemy přepravovaného plynu vrátily na původní hodnoty. Gazprom si pronajal kapacity zásobníků po celé Evropě (i v minulém roce), aniž by je plnil. Ceny plynu tak z obav z jeho nedostatku raketově vzrostly.

Pro část pozorovatelů, kteří se zabývají hlavně bezpečnostními aspekty plynárenství, šlo o důkaz využívání zemního plynu v politických otázkách (včetně vydírání v souvislosti s ruskou agresí proti Ukrajině), jiní (jako i autor tohoto článku) poukazovali spíše na souvislost s povolovacím procesem na plynovod Nord Stream 2 a dlouhodobými kontrakty. Ani Evropa sankce vůči ruskému plynu nevyhlásila, „pouze“ oznámila, že se hodlá závislosti na nákupech zemního plynu z Ruska zbavit.

Zbytek textu je pro předplatitele
dále se dočtete:
  • Kdo další patří do Putinova nejužšího kruhu?
  • O čem dalším se v souvislosti s Oreškinem spekuluje?
sinfin.digital