„Sbohem děťátka, sbohem,“ šeptal otec mrtvým dvojčatům. Drastická svědectví z chemického útoku v Sýrii

Info.cz, luš, zz

Úterní chemický útok na syrskou provincii Idlíb si vyžádal nejméně 100 obětí, včetně dětí. Další stovky zasažených se perou se zdravotními následky i chmurami na duších, protože během útoku přišli o své blízké. V některých rodinách smrt kosila opravdu ve velkém, jak dokládají ústní i obrazová svědectví, která nepřestávají plnit stránky světových médií.   

Když vypukla válka v Sýrii, Mazinovi bylo pouhých 7 let. Za šest let konfliktu už viděl nezměrné hrůzy, ale poslední útok na jeho domov přece jenom posunul hranice utrpení ještě o několik stupínků výš.

„K leteckému úderu došlo v půl sedmé ráno,“ popsal Mazin reportérovi CNN, který na něho narazil v nemocnici v Reyhanlı, kde se léčí z následků útoku. Podle novináře chlapec zvyklý na život ve válce líčil nedávno prožité utrpení stejným způsobem, jímž by jiní mluvili o tom, že je venku zima. „Viděl jsem výbuch před domem mých prarodičů. Vběhl jsem k nim naboso a spatřil jsem dědečka, jak se dusí. A pak se mi začala točit hlava,“ vzpomínal Mazin.

3355309:article:true:true:true

„Když jsem přišel k sobě, zjistil jsem, že jsem v posteli – bez oblečení. Myslel jsem, že jsem na klinice v Khan Shaykhun. Otočil jsem na chlápka ležícího na vedlejší posteli a říkal jsem mu ,musíme se odsud dostat, letadla na nás budou znovu útočit‘,“ pokračoval ve vyprávění.

Prezidentské volby 2018 se blíží. Komplexní zpravodajství můžete sledovat zde>>>

Mazin byl jedním z mála, kdo chemický útok přežil. Celkem přišel o devatenáct příbuzných. „Řekli mi, že dědeček zemřel a moji bratranci a jejich děti,“ říkal reportérovi CNN. Když skončil s vypočítáváním mrtvých příbuzných, zlomil se mu hlas, zbledl a nebyl vůbec schopný se ovládat.

„Hrůzná urážka lidstva.“ Trump kvůli chemickému útoku v Idlíbu změnil pohled na Asada

Smrt ve velkém kosila i v rodině Abdela. Devětadvacetiletý muž přišel o dvaadvacet příbuzných. Útok nepřežili ani jeho devítiměsíční dvojčata Ahmed a Aya. Reportéři AP ho zastihli krátce předtím, než děti pochoval do masového hrobu k ostatním příbuzným. „Sbohem děťátka, sbohem,“ šeptal jim drže mrtvá těla v náručí.

Další členka rodiny – pětadvacetiletá učitelka angličtiny Aya Fadl – novinářům popsala, že po útoku popadla do náručí svého dvacetiměsíčního syna a utíkala s ním ven na ulici, protože si myslela, že by na ní mohla najít pomoc. Místo toho byla svědkem naprosté hrůzy. Spatřila náklaďák, na němž byla vyskládána mrtvá těla, mezi nimiž poznala i své příbuzné a studenty. „Viděla jsem je. Všichni jsou mrtví,“ vzlykala.

„Moje srdce je zlomené. Všechno bylo hrozivé. Všichni brečeli a nemohli dýchat,“ nastínila novinářům AP. „Zažili jsme v Sýrii spoustu těžkých situací. Ale tahle je ze všech nejtěžší a nejbolestnější,“ myslí si Fadl.

Stát chystá odvetu za pokutování českých řidičů v zahraničí. Posvítí si na doklady cizinců

K prvnímu většímu chemickému útoku došlo v Sýrii v srpnu 2013. Na obyvatele Ghúty tehdy dopadly rakety naplněné sarinem. Na předměstí Damašku dle Lékařů bez hranic zemřelo na 350 lidí, další tři tisíce utrpěly zranění. Od té doby byli Syřané vystaveni desítkám chemických útoků, z nichž se navzájem obviňuje režim syrského prezidenta Bašára Asada a povstalci.

Kdo v úterý zaútočil na syrskou provincii Idlíb, není jasné. Západ za pravděpodobného viníka považuje syrského prezidenta Bašára Asada, syrský režim spolu s Ruskem obviňují z útoku povstalce. Za útok na vlastní obyvatele ostře zkritizoval Asada i americký prezident Donald Trump, který se k syrskému prezidentovi doposud stavěl smířlivě. Americká velvyslankyně v OSN Nikki Haleyová dokonce během středečního zasedání Rady bezpečnosti OSN pohrozila, že USA zvažují intervenci v Sýrii.  

„V situaci kdy OSN permanentně selhává ve své povinnosti jednat společně, nastává čas, kdy jsme nuceni přijmout vlastní kroky,“ uvedla Halleyová, která se velmi ostře vyjádřila také na adresu Ruska, které dle ní nese vinu za útok, protože podporuje údajného viníka syrského prezidenta Bašára Asada. „Kolik dalších dětí bude muset umřít, než se Rusko začne starat,“ prohlásila nad fotkami dětí, které při útoku utrpěly zranění.    

Ruská vláda vinu na smrti civilistů odmítá. Podle ní došlo k tomu, že syrské letectvo při náletu zasáhlo skladiště patřící teroristům, v němž byly „jedovaté látky“, které následně unikly do ovzduší a zabily desítky lidí. Organizace Lékaři bez hranic mezitím uvedla, že oběti vykazují příznaky zasažení nejméně dvěma různými chemickými látkami, z nichž jedna mohla být sarin a druhá chlor.

„Vzduch najednou hrozně ztěžkl a nedalo se vůbec dýchat,“ dosvědčila Fadl. O podivném zápachu hovoří i Abdel. „Po útoku jsem vzdal dvojčata i jejich matku ven z domu. Byli při vědomí, ale o deset minut později jsme ucítili zápach,“ uvedl s tím, že dětem i manželce se udělalo špatně a tak je vzal do nemocnice a mezitím se šel podívat po dalších příbuzných. Spoustu z nich našel mrtvých a o několik okamžiků později se k němu donesla zpráva, že zemřela i jeho žena a děti.  

INFO.CZ spouští novou rubriku, která nabízí aktuální zpravodajství o Evropské unii. Reportáže, analýzy a komentáře naleznete zde>>>

SDÍLET
sinfin.digital