Školačka Linda, která utekla k Islámskému státu, těsně unikla oprátce. Víme, jak dopadla u soudu

Info.cz, luš

Sedmnáctiletá německá školačka Linda Wenzelová, která před dvěma lety utekla za džihádistou do Iráku a stala se bojovnicí samozvaného Islámského státu, si v neděli vyslechla rozsudek. Ačkoliv jí hrozil trest smrti, irácký soud k ní byl milosrdný. Linda dle informací Süddeutsche Zeitung stráví šest let za mřížemi – pět za angažmá v řadách teroristické organizace a rok za nelegální překročení iráckých hranic. Školačka se netají tím, že by si ráda odpykala trest v Německu. Zda tomu tak bude, je ale stále nejisté  Irák totiž nemá s Německem žádnou dohodu o vydávání vězňů a osud Lindy je tak nyní zcela v rukách iráckých úřadů. 

Linda odjela do Iráku na vlastní pěst v pouhých 15 letech. Utekla z městečka Pulsnitz nedaleko Drážďan, kde žila s matkou a nevlastním otcem. Podobně jako jiné ženy, které se připojily k Islámskému státu, i Linda se nechala zmást džihádistickou propagandou a podlehla iluzi, že ji mezi islamisty čeká ráj na zemi.

Utkinovi hoši zasahují. Žoldnéřský vůdce vybudoval soukromou armádu s tanky, řídí ji zákony krve a mlčení

Brzy ale přišlo vystřízlivění a Linda začala svého rozhodnutí litovat. Cesta zpátky však byla takřka nemožná. V létě loňského roku ji našli iráčtí vojáci ve značně zuboženém stavu v tunelovém komplexu pod Mosulem. „Nevím, jak mě mohl napadnout tak hloupý nápad. Úplně jsem si zničila život,“ řekla novinářům.

3648772:article:false:false:false

Podle irácké armády se z Lindy stala obávaná odstřelovačka Islámského státu, která má na svědomí více lidských životů. Školačka však tvrdí, že se na vraždění nepodílela; údajně zajišťovala servis svému čečenskému manželovi, který padl několik měsíců po svatbě. „Byla jsem jen v domech, nikdy jsem neměla co dočinění se zbraněmi,“ dušovala se před německými novináři.

V médiích se rovněž objevila spekulace, že Linda mohla být součástí takzvaných Ženských brigád, které v ulicích kontrolovaly ženy, jestli se oblékají dle zásad chalífátu. Že si nijak nezadaly s brutalitou džihádistických bojovníků, dokládají svědectví jejích členek.

3900983:article:false:false:false

Od svého zatčení loni v létě žila Linda dlouhé měsíce v bagdádském vězení v nejistotě, co s ní bude. Sama – stejně jako její příbuzní, s nimiž jí bylo dovoleno se setkat v prosinci – doufala, že bude vydána do Německa. Mezi Irákem a Německem však v současné době neexistuje žádná extradiční smlouva, podle níž by mohlo vydání proběhnout, takže Lindu za účast na aktivitách Islámského státu nakonec soudil irácký soud. 

V neděli si školačka vyslechla rozsudek. Ačkoliv jí hrozil trest smrti, soudce byl k Lindě nakonec celkem milosrdný. Dle německého Süddeutsche Zeitung stráví šest let za mřížemi – lze předpokládat, že v poměrně těžkých podmínkách.

Detaily o průběhu soudu nejsou známy, ví se jen, že pět let dostala za připojení se k Islámskému státu, rok za nelegální překročení hranic Iráku. Trestu smrti se zřejmě vyhnula jen díky tomu, že je nezletilá. 

Díra do mozku, jehly v očích nebo kladiva. Unikátní snímky z míst, kde čeští lékaři pomáhají uprchlíkům

Není pochyb, že Linda i její rodiče se nyní budou snažit apelovat na německé úřady, aby si školačka mohla odpykat alespoň část trestu doma. Je ale otázkou, zda budou úředníci k něčemu takovému svolní. Jak už dříve napsalo INFO.CZ, Německo se ale  rozhodně nechystá rozvinout červený koberec a přivítat s otevřenou náručí dívky Lindina typu, které se dobrovolně a z přesvědčení přidaly k IS a sice prokázaly jakous takous lítost, ale s pokáním je to už slabší. 

SDÍLET
sinfin.digital