Stalinista a muž na černou práci Raúl Castro. Po smrti bratra Fidela se mu ulevilo

Info.cz

Smrt Fidela Castra může Kubě přinést větší změny, než se první pohled zdá. Současný kubánský prezident Raúl Castro je považován za nositele „revolučního“ odkazu svého bratra Fidela, ale ve skutečnosti je tomu naopak. Podle Briana Latella, autora knihy After Fidel (Po Fidelovi), Raúl vždy cítil potřebu udělat radost svému bratrovi, přestože chtěl často konat úplně jinak. 

Latell o vztahu obou bratrů mluvil s jejich mladší sestrou Juanitou. „Říkala mi, že všechna Raulova traumata vycházejí z toho, že je Fidelův bratr,“ napsal americký autor pro zpravodajský server Politico. Raúl Castro se stal kubánským prezidentem v roce 2006, když Fidel onemocněl. Uplynulých deset let v čele „nehasnoucí“ kubánské revoluce pro něj nebylo vůbec jednoduchých.

Podle Latella, který v současnosti pracuje v institutu kubánských studií na univerzitě v Miami, se Raúl pokusil o několik zásadních reforem, ale vždy jeho snahu podkopal Fidel. Nic na tom nezměnil ani jeho špatný zdravotní stav. Když Raúl s Fidelovými veřejnými vyjádřeními nesouhlasil, stáhl se do ústranní a údajně odjel „dumat a pít“ na venkov.

Milovník Stalina

Raúl Castro desítky let vedl ministerstvo obrany (byl vůbec nejdéle sloužícím ministrem obrany na světě), a i díky němu byl kubánský komunistický režim poměrně stabilní. Fidel Raúla často označoval za krutého zastánce vlády tvrdé ruky. „Je krutý mnohem více, než jsem já,“ říkával. Raúl byl ve skutečnosti obdivovatelem Stalina a sovětského komunismu. V SSSR trávil dovolenou a postupně si tam našel řadu přátel. Doma jej Fidel využíval k šíření strachu v kubánské společnosti, přičemž Raúl sehrál důležitou roli snad v každé stranické čistce. V 50. letech během partyzánské války měl na starosti popravy odpůrců Fidela a spol.

Političtí oponenti ovšem Raúla Castra vnímali jako slabého a příliš oddaného své rodině. „Vybavuji si ho, jak plakal, když obžaloval svého blízkého přítele, oblíbeného generála, který byl následně popraven na základě vykonstruovaných obvinění,“ napsal Latell. Pokud se vám zdají tyto informace protichůdné, je to pravděpodobně částečně proto, že Raúl nemohl být ve Fidelově přítomnosti sám sebou. Nerad byl středem pozornosti, promluvil veřejně jen párkrát a velmi krátce, neměl rád masová shromáždění. Zkrátka přesný Fidelův opak.

Neviditelná ruka trhu

Pokud budeme hledat představu, jak bude vypadat Raúlova vláda po smrti Fidela, určitá vodítka dává jeho nástup k moci v roce 2006. Tehdy se chtěl evidentně od svého bratra distancovat, když uvedl, že režim potřebuje „koncepční a strukturální“ změny. Zároveň slíbil dalekosáhlé reformy, zejména v zemědělství, přičemž přiznal, že za kubánské problémy nemůže jen americké embargo, ale mohou si za ně sami Kubánci. O několik let později současný prezident uvedl, že „paternalismus, rovnostářství a idealismus“ patří do minulosti a měly by přestat.

Co ale z těchto prohlášení a ohlášených reforem ve skutečnosti zůstalo? Vůbec nic. Fidel byl v té době už hodně oslabený, ale jeho vliv tak úplně nevymizel. Raúl se ze svých pozic brzy stáhl a bezpochyby za tím stála přání jeho bratra. Ať už je k němu donesl kdokoliv. Nyní je ovšem Fidel pryč a je zřejmé, že se Raúl dřív nebo později opět postaví jeho odkazu. Stojí za nim přitom nejen armáda, ale i část státních úředníků.

"Nepotřebujeme, aby nám říše cokoliv dávala."

V nejcitlivějším bodě kubánských revolucionářů se už Raúl svému bratrovi dokázal úspěšně postavit. Když Havanu navštívil americký prezident Barack Obama (obě země navíc obnovily diplomatické vztahy), Fidel byl pokořen. Raúl Castro se s Obamou setkal navzdory tomu, že nebyly splněny dvě podmínky pro obnovení diplomatických vztahů USA a Kuby, které v minulosti stanovil Fidel Castro. Americké hospodářské embargo je pořád v platnosti a americká vlajka pořád vlaje nad americkou námořní základnou Guantanamo na východě Kuby.  Fidel by s ničím podobným nikdy nesouhlasil. Letos v březnu vyšel v kubánských novinách jím podepsaný komentář s jasným vzkazem. „Nepotřebujeme, aby nám říše cokoliv dávala,“ uvedl.

(Ne)odchod ze scény

Raúl chce patrně zajít ještě mnohem dál a plánuje „omlazení“ kubánského vedení. Počítá i se zavedením omezení funkčního vedení politiků. Už naznačil, že počátkem roku 2018 by měl prezidentství převzít fotogenický komunista Miguel Diaz Canel, kterému ještě nebylo ani 60 let. Canel začal svojí politickou kariéru v roce 1987 pod dohledem Raúla Castra a jeho zástupce v čele strany Jose Machada Ventury. Pokud skutečně ke změně na prezidentském postu dojde, bude to poprvé za 60 let, kdy Kubu povede někdo mimo rodinu Castrových.

Podle Latella je velmi pravděpodobné, že si Raúl udrží vliv na chod země jako šéf strany a bude se snažit přijmout tržně orientované reformy. Sám si prý velmi dobře uvědomuje, že Kuba se neobejde bez ekonomického vlivu Spojených států. A to obzvlášť v případě, kdy vyschl příliv investic z Venezuely, která se potácí na pokraji kolapsu. Na Fidelův odkaz přitom nebude brát žádný ohled.

 

SDÍLET
sinfin.digital