„Strašný signál vůči světu.“ Expert zkritizoval země EU včetně Česka za odmítnutí migračního paktu

Milan Rokos

10. 12. 2018 • 16:54

Globální pakt o migraci v pondělí ráno v marocké Marrákeši formálně schválilo 164 států světa, Česká republika a spolu s ní i třetina členů Evropské unie však mezi nimi chybí. Evropští nacionalisté vidí v migračním paktu OSN „smlouvu s ďáblem“. Kvůli postoji k němu odešli z belgické vlády vlámští separatisté, premiér Charles Michel tak povede do jarních voleb už jen menšinový kabinet. 


„Členské státy Evropské unie, které se nepřipojily, tak dělají čistě ze symbolických důvodů: snaží se ukázat, jak jsou tvrdí vůči migraci. Vysílají ale strašný signál vůči světu. Když ani bohaté evropské demokracie nepodporují základní lidská práva pro migranty a uprchlíky, proč by se k tomu měly nutit chudší země?“ řekl INFO.cz Kristof Bender, rakouský expert na migraci, jenž se podílel na přípravě unijní migrační smlouvy s Tureckem.

Migrační summit v Marrákeši nakonec přivítal více státníků, než se během minulého týdne spekulovalo – do Maroka dorazili zástupci více než 150 zemí včetně německé kancléřky Angely Merkelové. Na sever Afriky se původně chystal i francouzský prezident Emmanuel Macron, protivládní demonstrace hnutí žlutých vest ho ale přinutily zůstat doma a vyslat diplomata Jeana-Baptista Lemoyna.

I ve Francii, která se k paktu přihlásila, se ale o něm vedla bouřlivá diskuze. „Tolik hloupostí jsem ještě nikdy neslyšel,“ postěžoval si šéf francouzské diplomacie Jean-Yves Le Drian. „Není to vynucující text, je to text deklarativní, který počítá s tím, že za bezpečnost na svých hranicích mají odpovědnost státy.“

„Migrační pakt je deklarací, jak by se mělo globálně zacházet s migranty a žadateli o azyl, nějaké hmatatelné zlepšení jim ale nepřinese. V nejlepším případě může být použit jako nástroj, jak povzbudit země se špatným stavem lidských práv, jako jsou ty v Perském zálivu nebo v Asii, aby zasáhly proti tomu nejkrutějšímu zneužívání migrantů,“ vysvětluje Bender.

Generální tajemník světové organizace António Guterres pak migrační pakt označil za „cestovní plán předcházení chaosu a utrpení“. Jen v letošním roce odhaduje Mezinárodní organizace pro migraci 2133 mrtvých běženců při cestě přes Středozemní moře.

Francouzská krajní pravice ale mluví o „paktu s ďáblem“. Vůdkyně Národního shromáždění v sobotu v Bruselu hřímala, že smlouva „udělá ze světa gigantický squat“ a že její podepsání bude „dalším útokem na ty nejchudší Francouze“.

INFOGRAFIKA DNE: Globální pakt o migraci

Pomohl Bannon k vlámské demisi?

K Le Penové se v Bruselu připojil americký nacionalistický ideolog a bývalý poradce prezidenta Donalda Trumpa Steve Bannon, jenž se na chvíli pasoval do role mluvčího francouzských „žlutých vest“. „Žluté vesty chtějí znovu převzít kontrolu nad svou zemí a věří v národní stát,“ prohlásil. Migrační pakt byl podle něj „mrtvý dřív, než byl podepsán“. „Není na dělnících v Maďarsku, Francii a Spojených státech, aby řešili africké problémy,“ citovala ho média.

Bannon a Le Penová se také o víkendu sešli s představiteli Nové vlámské aliance (NV-A), která v minulém týdnu vyvolala v Belgii vládní krizi právě kvůli nesouhlasu s migračním paktem. Den po schůzce pak jejích pět ministrů poslalo premiérovi Charlesi Michelovi rezignační dopis. Vlámští separatisté navrhovali, aby Michel do Maroka odcestoval, pakt ale neschvaloval, protože s ním musí souhlasit celá vládní koalice.

Michel pověřil ve snaze zachránit teď už menšinový kabinet řízením pěti resortů dosavadní členy vlády, a aby zachoval paritu mezi Vlámy a Valony, vzdal se svého místa v rámci frankofonní kvóty. Představitelé NV-A uvedli, že z vlády odcházejí, nemusí prý ale nutně hlasovat proti rozpočtu.

Předčasné volby nicméně v zemi nejsou příliš pravděpodobné, protože nové federální zákonodárce si mají Belgičané volit už v květnu příštího roku.

3926016:article:true:true:true

SDÍLET