Také Německo začne šetřit. Všude kromě obrany

Příští rok nabídne zajímavé srovnání, zda Češi dokáží na výdajích státu šetřit lépe než Němci. Také Německo totiž podle tamních médií chystá tvrdý úsporný balíček, který by se měl týkat prakticky všech resortů s výjimkou obrany. Podobnost s Českem spočívá i v tom, že o tvrdých úsporných opatřeních bude rozhodovat tříčlenná koalice, v níž jednotlivé strany mají často úplně jiné představy, kde a na čem by se mělo šetřit. Mimo jiné se tak jedná o to, zda se bude škrtat víc na sociálních výdajích, nebo v takzvané zelené politice.

V případě německého úsporného balíčku jde o snahu zacelit v příštím roce očekávanou mezeru v rozpočtu ve výši 20 miliard eur. Podle řady německých médií, která se odvolávají na své zdroje ve vládních kruzích, se německý kancléř za sociální demokracii (SPD) Olaf Scholz a ministr financí za Svobodnou demokratickou stranu (FDP) Christian Lindner už dohodli na tom, že prakticky každé německé ministerstvo bude muset ušetřit dvě až tři procenta ze svých výdajů.

To by mělo podle ekonomů zajistit zhruba polovinu z požadovaných úspor, není ale jasné, kde vláda sežene zbytek. Při projednávání úsporného balíčku přitom v Německu hrozí podobná debata jako v Česku, navíc umocněná tím, že tam společně vládnou sociální demokraté, liberálové z FDP a Zelení.

sinfin.digital