Teror v Barceloně: K útoku se přihlásil Islámský stát, policie zadržela dva podezřelé

abe, luš

18. 08. 2017 • 02:29

V centru Barcelony vjela včera odpoledne dodávka do davu lidí. Katalánský ministr vnitra potvrdil, že útočník zabil 13 lidí, dalších více než 100 je zraněných, z toho 15 je ve vážném stavu. Obětí podle úřadů proto může ještě přibývat. Případ je vyšetřován jako teroristický útok, přihlásil se k němu Islámský stát. Španělská policie zadržela dva podezřelé, list La Vanguardia informoval, že další pachatel zemřel při přestřelce s policií. Několik kilometrů od Barcelony ve městě Vic našli policisté další opuštěnou dodávku, kterou si útočníci měli pronajmout. 

Řidič bílé dodávky najel do davu lidí na turisticky frekventované ulici La Rambla v centru katalánské metropole. Poté auta vystoupil a odešel od něho pěšky. Podle katalánského policejního šéfa Josepa Lluíse Trapera nic nenasvědčuje tomu, že by muž byl ozbrojený.

Policie už vydala fotografii muže, který si auto pronajal. Údajně jde o osmadvacetiletého Drisse Oukabira, který se podle místních médií narodil v Maroku. List La Vanguardia ale pozdě večer napsal, že člověk tohoto jména se přihlásil na policii a tvrdí, že mu ukradli doklady.

Katalánský ministr vnitra po jednadvacáté hodině uvedl, že policie zadržela dva podezřelé: Španěla z africké enklávy Melilla a Maročana. Ani jeden z nich ale není řidič použitého vozidla. Policisté také našli druhý vůz, v němž zřejmě jeden či oba podezřelí prchali. Nalezen byl ve městě Vic, asi 60 kilometrů od Barcelony.

Ve městě Sant Just Desvern nedaleko Barcelony kolem dvacáté hodiny najelo vozidlo na policejní hlídku, dva policisté utrpěli zranění. Podle listu La Vanguardia byl při incidentu zastřelen muž. Tuto informaci však úřady nepotvrdily. Zda incident souvisí s útokem v katalánské metropoli, není jasné.

K útoku v Barceloně se prostřednictvím agentury Amak přihlásil Islámský stát. Organizace se ale přihlašuje i k útokům, se kterými nemá nic společného. Prozatím nelze potvrdit, že za útokem skutečně stojí. 

3613445:article:true:true:true

Policie potvrdila 13 obětí a více než 100 zraněných, patnáct těžce. Počet obětí ale může dál narůstat, některé zdroje uvádí, že zemřely i děti.  Policie oblast uzavřela, přerušila také provoz metra a železnice. 

"Už jsou potvrzeny dvě oběti, jeden Ital a jeden Belgičan, a národnosti zraněných - jsou to obyvatelé 19 zemí. Mohu prozatím říci, že mezi nimi není žádný Čech," řekla České televizi česká konzulka v Barceloně Adéla Verner Sýkorová.

Španělská policie uvedla, že v souvislosti s útokem v Barceloně došlo k výbuchu v jednom domě. Jeden člověk při tom přišel o život.

Katalánské úřady vyhlásily po atentátu třídenní smutek.

 

SDÍLET