Teror v Katalánsku má už 14 obětí, nejmladší je tříletá dívka. Policie zřejmě zná řidiče

raz

18. 08. 2017 • 13:01

Do davu lidí v centru španělské Barcelony včera vpodvečer najel řidič v bílé dodávce. Na slavné turistické třídě záměrně kličkoval, tak aby zabil a zranil co nejvíce lidí. Mrtvých je podle záchranářů 14, zraněných víc než stovka. Tady je přehledně vše, co teď o útoku víme. 

Co se stalo?

K útoku došlo krátce před 17. hodinou. Svědci popisují, že uviděli bílou dodávkou, jak zrychluje a schválně najíždí do lidí na ulici La Rambla. Lidé padají k zemi, další utíkají do okolních uliček, obchodů a kaváren. 

Katalánská policie už potvrdila 13 mrtvých. Nejmladší obětí je podle dostupných informací tříletá dívka z Německa. Víc než 100 lidí je zraněných, z toho 15 těžce. Mězi obětmi jsou kromě Španělů Němci, Ital a Belgičanka. Zranění pocházejí z 24 různých zemí. Český občan mezi nimi podle informací ministerstva zahraničí není.

Kde k útoku došlo?

Útočník v dodávce zabíjel na slavné ulici La Rambla. Jde o bulvár, který v délce 1,2 kilometru probíhá centrem Barcelony. Bulvár začíná u Plaça de Catalunya, katalánského náměstí a končí u památníku Kryštofa Kolumba u pobřeží. Místo je vyhlášené množstvím obchodních stánků, barů a restaurací.

3613445:article:true:true:true

Byly i další útoky?

Španělská policie zmařila v noci na dnešek další útok, když se řidiči snažili najet do davu lidí i ve městě Cambrils jižně od Barcelony. Několik lidí zranili, jedna žena dnes v nemocnici zemřela. Jeden z útočníků ji pobodal, když utíkal z místa činů. Pět extremistů policie při zásahu zabila.

Policie také potvrdila, že neznámí pachatelé najeli do dvou strážníků u jednoho z kontrolních stanovišť. Spojitost s útokem v Barceloně ale nepotvrdili. Došlo také k výbuchu domu ve městě Alcanar, zhruba 200 kilometrů jižně od Barcelony. Budova byla podle listu El País plná propanbutanových lahví. Jeden člověk zemřel. Policie pracuje s verzí, že výbušniny měly sloužit k útoku v Baceloně a k explozi došlo, když je extremista vyráběl.

Kdo útočil?

V souvislosti s útokem v centru Barcelony policie zadržela tři lidi, jeden je původem z Maroka, druhý se narodil ve španělské enklávě Mellilla, na severu Afriky. Ani jeden z nich ale není řidičem auta. Posledního člověka zadržela policie dnes ráno, jeho totožnost zatím není jasná. 

Španělská prokuratura dnes informovala, že patrně v minulosti neměli žádné vazby na džihádistické skupiny ani se nepodíleli na teroristické činnosti. 

Objevilo se také nové jméno možného řidiče, je jím 17letý Moussa Oukabir, mladší bratr Drisse Oukabir, kterého policie zadržela už včera a jehož doklady se našly v dodávce. Ten se úřadům sám přihlásil, když viděl, že jeho fotografie koluje na internetu. Jakoukoli roli při útoku popřel.

Policie také zveřejnila fotografii muže, který si údajně půjčil dodávku. Místní média ale tvrdí, že ten samý muž, se jménem Driss Oukabir, se sám přihlásil na policii a řekl, že mu někdo ukradl doklady a použil je bez jeho vědomí. Dodávku si někdo vypůjčil v centru Barcelony, další dodávku pak policisté našli ve městě Vic, severně od Barcelony. Tu řidič pravděpodobně použil k útěku z místa činu.

K útoku se už přihlásila teroristická organizace Islámský stát. Tvrdí, že ho má na svědomí "jeden z jejích vojáků." Žádný důkaz k tomu ale islamisté nedodali.

SDÍLET

Nejnovější podcasty

PODCASTY

Všechny originální pořady INFO.CZ ve vašich sluchátkách