Terorista z Manchesteru vyrobil bombu za studentskou půjčku. Bratranec oslavoval Hitlera

lup

27. 05. 2017 • 14:10

S odstupem dní, které uplynuly od nejhoršího teroristického útoku v Británii od roku 2005, vycházejí na světlo další souvislosti. Jak uvedl deník The Guardian, Salmán Abádí, který v Manchesteru v pondělí zavraždil 22 lidí, financoval teroristický plán nejspíš z peněz daňových poplatníků. Těžko uvěřitelné tisíce liber k němu tekly i když byl v zahraničí, kde právě dost možná podstupoval teroristický výcvik nebo přejímal instrukce. Škola ani instituce spravující tyto studentské půjčky to neumí vysvětlit a nechtějí nic koementovat s odkazem na probíhající vyšetřování.

The Guardian s odvoláním na policejní zdroje uvádí, že Abádí v roce 2015, kdy začínal studium na Salfordské univerzitě, postupně dostal sedm tisíc liber, v přepočtu něco přes 200 000 korun.

Situace se údajně opakovala i o rok později navzdory faktu, že studia vzdal. Univerzita nechce podezření komentovat, stejně tak neřekla, zda včas informovala správce peněz o tom, že Abádí na ně už nemá nárok.

„Pro teroristy je to (systém studentských půjček - pozn. redakce) snadný způsob, jak postupovat a financovat jejich aktivity,“ uvedl pro deník David Videcette, bývalý detektiv metropolitní policie. „Vše, co je potřeba udělat, je skočit si na univerzitu,“ popisuje systém zjevně nedostatečné kontroly.

Britští novináři zmiňují, že Abádí mohl pobírat i příspěvky na bydlení nebo podporu v nezaměstnanosti.

Ačkoli prý nikdy nepracoval, mohl si dovolit pravidelné cesty do Libye, odkud pochází jeho rodina, a dokázal si pronajímat byty a obstarat chemikálie k výrobě bomby. Tu pak přímo v jednom pronajatém apartmánu zřejmě sestrojil - správce budovy uvedl, že stopy v bytě tomu nasvědčují.

3456319:article:true:true:true

Právě okolnosti, za jakých smrtící výbušninu Abádí sestavil, jsou další samostatnou kapitolou vyšetřování. The Guardian uvádí, že velkou roli sehrál jeho bratranec, který provozuje holičství v Manchesteru. To policie v pátek prohledala a muže podle všeho zadržela.

Jedna z teorií je, že Abádí použil k sestrojení bomby peroxid vodíku běžně používaný právě v kadeřnictvích k odbarvování.

Jak uvádí bulvární The Sun, Abádího bratranec se na Twitteru vyjadřoval velmi kontroverzně. Jeho identitu na základě fotografie potvrdili oslovení prodavači z okolí salonu. Napsal například, že Manchester je “jeho nepřítel číslo jedna” a “podělaná díra”. V dalších tweetech vyjadřoval nenávist k ženám nebo k židům. “Kdyby byl Hitler naživu, všichni ti židi by shořeli zaživa v komorách,” stálo v jednom ze šokujících a nesmyslných vzkazů, které zjevně roky visí na sociální síti, aniž by administrátory a úřady zneklidňovaly.

SDÍLET