Věčný chaos okolo Trumpovy ruské aféry. 5 věcí, které byste měli vědět o nově zveřejněné zprávě

Radka Zítková

03. 02. 2018 • 18:50

Amerikou znovu (nebo spíš stále) hýbe skandál okolo ruského vměšování do prezidentských voleb. Rozbuškou teď je interní vzkaz republikánů, který po několikadenním dohadování dovolil zveřejnit prezident Donald Trump. Zpráva, ve které hraje klíčovou roli předseda výboru pro kontrolu tajných služeb, republikán Devin Nunes, tvrdí, že ze strany tajných služeb došlo na samém začátku vyšetřování „ruské aféry“ k vážným pochybením. FBI údajně nařídila odposlouchávání bývalého Trumpova volebního poradce Cartera Page na základě nepotvrzených informací od zdroje, který financovali demokraté. FBI to popírá, jako neobjektivní zprávu označují i demokraté. Co zpráva znamená pro další vyšetřování kauzy? A co pro prezidenta Trumpa? Shrnuli jsme to pro vás přehledně v pěti bodech. 

Z čeho přesně autoři zprávy viní FBI?

Klíčová část čtyřstránkového dokumentu se točí okolí zprávy bývalého britského agenta Christophera Steela. Ta mapuje vztahy Trumpových lidí s Moskvou a věnuje se také kompromitujícím materiálům, které údajně Rusko na současného amerického prezidenta léta sbíralo. Jeho vyšetřování zčásti financovala Demokratická strana v době, kdy za ní Hillary Clintonová kandidovala na prezidentku.

3888753:article:true:true:true

„Zástupce ředitele FBI McCabe před komisí v prosinci 2017 uvedl, že o žádné odposlechy by se u soudu nežádalo, pokud by nebyly k dispozici informace ze zprávy Steela,“ stojí v čerstvě odtajněné zprávě republikánů. Republikáni viní tajné služby z toho, že soud neinformovaly o financování Steelova pátrání, a že tak mohlo jít o politicky motivované vyšetřování. Demokraté nicméně tvrdí, že McCabe Steelovu zprávu uvedl jen jako jeden ze střípků důkazů o povolení odposlechů, podobně prý mluvil i o dalších informacích. Bez zveřejnění přesného zápisu svědectví to ale jasné nebude.

Kdy začaly tajné služby ruský skandál řešit?

Z odtajněné zprávy vyplývá, že Steelův dokument vyšetřování ruského vměšování nespustil. Probíhalo už před jeho zveřejněním. FBI se začala o členy Trumpova týmu zajímat kvůli aktivitám George Papadopoulose, který tehdejšímu republikánskému kandidátovi radil v oblasti zahraniční politiky. Na jeho napojení na Kreml – respektive na profesora s vazbami na okolí Putina, který sliboval kompro na Clintonovou – FBI upozornila australská vláda.

Kdo je kdo v Trumpově ruské aféře?

Zdiskreditovala zpráva vedení FBI?

Předtím než se zpráva republikánů dostala na veřejnost, kolovaly nejen Washingtonem spekulace, že dost možná personálně zasáhne vedení FBI a také představitele ministerstva spravedlnosti, konkrétně náměstka ministra Roda Rosensteina. Právě on může nařídit odvolání zvláštního vyšetřovatele ruské aféry Roberta Muellera, protože sám ministr Jeff Sessions se z vyšetřování uvolnil. Podle zpráv z Bílého domu, které cituje americká televize CNN, očekával otřes v FBI i sám Trump, a proto zřejmě trval na zveřejnění dokumentu. 

Roseinstein je v interní zprávě zmíněný jen jednou a to jako jeden z mnoha představitelů tajných služeb, který žádal o odposlechy Cartera Page. Vzhledem k tomu, že soud odposlechy několikrát prodloužil, dá se předpokládat, že na tom měl ministrův náměstek podíl jen minimální. Trump se zatím k jeho dalšímu osudu jasně nevyjádřil. Neřekl, že ho odvolá, výrazně se ho ale ani nezastal.

Rozvíření pochybností

Televize CNN vidí jako hlavní cíl zprávy vyvolání pochybností okolo Steela a lidí kolem něj. Steele podle zprávy ztratil důvěryhodnost tím, že se veřejně vymezoval proti Trumpovi a že komunikoval s novináři. FBI ho proto neměla brát jako vážný zdroj informací, stojí ve zprávě republikánů. Dokument také zpochybňuje samotné informace, které Steele nasbíral. Podle amerických médií zpráva naopak ukazuje, že část obvinění, se kterými Steele přišel, vnímají i republikáni jako relevantní.

Jak reaguje Trump?

Trump tvrdí, že ho zpráva republikánských zcela vyjmula z aféry. „Tento spis 'Trumpa' ve vyšetřování naprosto očišťuje. Ale ruský hon na čarodějnice pokračuje dál a dál,“ napsal šéf Bílého domu na twitteru, přičemž o sobě psal ve třetí osobě. „Po roce, co nekonečně hledali a NIC nenašli, je (obvinění ze) spiknutí mrtvé,“ dodal Trump a vyšetřování označil za „americkou hanbu“. Analytici to tak nicméně nevidí. Řada z nich vnímá zprávu jako zavádějící a nečestnou, tak se vyjádřil i bývalý ředitel FBI James Comey.

SDÍLET

Billboard-bottom-1