„Víme, kdo vraždil v Istanbulu.“ Turecko zná identitu chladnokrevného střelce

Info.cz

Identitu muže, který podle vyšetřovatelů má na svědomí vraždu 39 lidí v luxusním klubu v Istanbulu, ale úřady nezveřejnily. Pátrání po teroristovi neúspěšně pokračuje, potvrdil ministr zahraničí Mevlüt Çavuşoglu.

V souvislosti s atentátem turecká policie zadržela 27 lidí v západotureckém Izmiru, informoval zpravodajský web listu Hürriyet.

Podle agentury Reuters mezi nimi byly také ženy a děti, které přicestovaly ze středotureckého města Konya. O Konye v úterý turecká média hovořila v souvislosti s rodinou údajného atentátníka. Právě do tohoto města podle nich totiž hledaný muž přijel v listopadu se ženou a dětmi, aby na sebe neupoutal pozornost. Příbuzní pravděpodobného pachatele novoročního masakru jsou podle tureckých médií rovněž ve vazbě.

Mrazivé svědectví z istanbulského klubu

„Totožnost osoby, která provedla útok v (istanbulské čtvrti) Ortaköy jsme určili,“ uvedl ministr zahraničí. Detaily o podezřelém ale neposkytl.

Turecká média s odvoláním na bezpečnostní experty uvedla, že šlo zřejmě o profesionála se zkušenostmi z bojů. Mohl podle nich absolvovat výcvik v Sýrii. Už dříve se objevily informace, že zřejmě pochází ze Střední Asie.

Už dříve média mylně označila za podezřelého muže z Kyrgyzstánu. Ten spojitost s případem odmítl, stejně jako jeden další muž před ním.

Kyrgyzstánec podezřelý z novoroční střelby v Istanbulu je nevinný

Světové agentury v úterý informovaly, že policie zadržela kvůli atentátu celkem šestnáct lidí. Dva z nich byli cizinci, kteří do vazby putovali přímo z terminálu mezinárodního Atatürkova letiště v Istanbulu.

Novoroční teroristický útok v istanbulském klubu Reina nepřežilo 39 lidí, většinu z nich tvoří turisté z blízkovýchodních zemí. Češi mezi mrtvými nejsou. K atentátu se přihlásila teroristická organizace Islámský stát (IS).

 

 

 

SDÍLET
sinfin.digital