Vzpoura proti Merkelové. Některé spolkové země rozvolňují, i když počet infekcí stoupá

V německé spolkové zemi Sársko se politici rozhodli rozvolnit protiepidemická opatření navzdory vůli spolkové vlády i kancléřky Merkelové. Podobně vzpurně se začínají směrem k vládním doporučením chovat i některé další spolkové země. Epidemiologové ale varují, že Německo může za svou nejednotu v postoji k řešení pandemie zaplatit vysokou daň. Počet infekcí totiž nadále stoupá.

Sársko, které je s necelým milionem obyvatel nejmenší německou spolkovou zemí, v úterý otevřelo nejen zahrádky restaurací, ale třeba také kina, divadla a sportoviště. Podmínkou vstupu je negativní antigenní test, starý maximálně 24 hodin a některé další podmínky.

Pokud například lidé chtějí posedět v zahradní restauraci či kavárně, musejí si předem rezervovat stůl a nahlásit své kontakty. Nově se také může venku setkávat dohromady až deset lidí, ovšem za podmínky, že všichni jsou předem negativně testovaní a shromáždění předem nahlásí policii. S negativním testem je také možné chodit do biografů a divadel stejně jako sportovat. Venku jsou povolené i kontaktní sporty, v halách pouze bezkontaktní (například tenis).

I za těchto podmínek se však postup Sárska setkal s tvrdou kritikou německé vlády i většiny epidemiologů. Podle nich totiž na rozvolňování není vhodná doba. Počet nových infekcí znovu stoupá a rozvolnění by údajně mohlo vyvolat katastrofu. Kancléřka Merkelová v televizní talk show „Anne Will“ uvedla, že některé spolkové země, včetně Sárska, si neuvědomují vážnost situace.

„Pokud bychom stále měli co do činění s původním koronavirem, počet případů by byl velmi nízký. Místo něj se ale objevila nakažlivější a nebezpečnější mutace, což znamená třetí vlnu pandemie. A tu musíme zastavit,“ zdůraznila kancléřka. Ve shodě s názorem většiny epidemiologů vyzvala k tomu, aby spolkové země nerozvolňovaly, ale naopak dodržovaly přísná protiepidemická opatření, včetně takzvaného tvrdého lockdownu.

Německá kancléřka varovala před rozvolňováním opatření.
Zbytek textu je pro předplatitele
dále se dočtete:
  • Které další spolkové země se vzepřely vládě v Berlíně?
  • Jak chce kancléřka Merkelová uhasit vzpouru?
  • A na které straně stojí obyvatelé Německa?
sinfin.digital